CuteFish sprawi, że Twoje Ubuntu będzie wyglądać jak macOS

cutefish

W świecie Linuxa pojawiło się nowe środowisko graficzne. Nie ma co się łudzić czym było inspirowane, bowiem już na pierwszy rzut oka przypomina macOS. Jak się okazuje, środowisko w końcu zostało wydane ze stabilną bazą w postaci Ubuntu 21.04.

CuteFish

Nawiązywanie do innych systemów to częste w wielu środowiskach graficznych. Łatwo mi wymienić chociażby Zorin OS, który bez wątpienia przypomina Windowsa. Elementary OS natomiast dla wielu wygląda podobnie do macOS. I tutaj na scenę wchodzi środowisko graficzne CuteFish.

Już pierwszy rzut oka sprawia, że widzimy macOS. Przemawiają za tym zaokrąglone rogi okien, dock na dole ekranu czy górny pasek. To jednak nie oznacza, że CuteFish to po prostu kopia systemu Apple. Przede wszystkim środowisko to bazuje na technologiach Qt, czyli na tych samym co KDE Plasma. Z tego też powodu znajdziemy wiele podobnych aplikacji – chociażby edytor kodu Kate.

cutefish
(fot. OMG!Ubuntu)

CuteFish przygotowało jednak kilka swoich własnych aplikacji. Są to chociażby autorski menedżer plików, kalkulator, terminal oraz ustawienia. Wszystkie są całkiem fajne i pasują do stylu całego środowiska. Ponadto mamy na dole wcześniej wspomniany dock, który możemy przenieść również i na boki. W prawym górnym rogu kryje się centrum ustawień – podobne do tego z iOS czy Chrome OS.

cutefish
(fot. OMG!Ubuntu)

CuteFish już zostało wydane z bazą w postaci Kubuntu 21.04. Co ciekawe, do zarządzania pakietami mamy tutaj dwa różne menedżery. Pierwszym jest standardowe apt, które pozwala nam aktualizować system operacyjny, jak i instalować aplikacje. Drugim natomiast jest tap. To właśnie ten menedżer pozwala nam aktualizować wszystko to, co związane ze środowiskiem CuteFish. Warto dodać, że środowisko to jest aktualizowane w formie rolling-release, czyli inaczej niż sam system operacyjny.

CuteFish OS Ubuntu V0.4 Beta pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!