Zorin OS 16 z trybem Windowsa 11 już jest! Warto sprawdzić ten system

zorin os 16
Zorin OS 16 Core

Zorin OS to system operacyjny na komputery i tablety, który ma ułatwić użytkownikom przejście z Windowsa czy macOS. Mało tego, oferuje zestaw ciekawych narzędzi początkowych, dzięki czemu zaraz po instalacji nic nie trzeba robić. Właśnie został wydany Zorin OS 16 – zarówno w wersji Core, jak i Pro.

Zorin OS to system, który przypadnie do gustu zwłaszcza nowym użytkownikom Linuxa. Na dzień dobry oferuje on zestaw wielu potrzebnych narzędzi, w tym środowisko uruchamiające programy z Windowsa. Dodatkowo mamy tutaj do wyboru wiele trybów interfejsu, w tym taki, który imituje system Microsoftu. No i nie można zapomnieć o ciekawie przygotowanym motywie, który po prostu wygląda nowocześnie i pięknie.

Zorin OS 16 właśnie został wydany

Właśnie został wydany Zorin OS 16 w edycjach zarówno Core, jak i Pro. System bazuje na Ubuntu 20.04 LTS. Jedną z najciekawszych nowości jest nowy layout, który imituje interfejs Windowsa 11 (tak, ten z ikonami aplikacji po środku paska zadań). Niestety, layout ten jest dostępny tylko w wersji płatnej systemu Pro.

Zorin OS
Układ imitujący Windows 11

Zorin OS 16 to też odnowiony motyw GTK. Do wyboru mamy zarówno tryb jasny, jak i ciemny – obydwa wyglądają świetnie. Do tego możemy zmienić kolor akcentu, co ma swoje odwzorowanie nie tylko w aplikacjach systemowych, ale również w tych zewnętrznych – na przykład w Mozilla Firefox. Nie można także zapomnieć o trybie galaretki, który sprawia, że poruszane okna zachowują się jak… galaretka.

Zorin OS

Dodano również nowy ekran powitalny oraz – co ważne – gesty na touchpadzie, co pozytywnie wpływa na produktywność na laptopach. Kolejną nowością jest funkcja Barrier. Pozwala ona na dzielenie klawiatury i myszy pomiędzy urządzeniami z systemem Zorin OS. Wystarczy przenieść kursor myszy poza krawędź ekranu, aby móc sterować kolejnym sprzętem. Jest to funkcja znana z chociażby urządzeń Logitech, jednak tu działa na poziomie software’owym i nie wymaga od nas dodatkowego hardware’u. Dla wielu to właśnie ta funkcja może być tą najważniejszą.

Zorin OS

Kolejny dodatek to opcja castowania ekranu na inne wyświetlacze, w tym telewizory. Funkcja wykorzystuje znane już standardy takie jak MiraCast i pozwala nam na wygodne pokazywanie prezentacji, zdjęć czy wyświetlanie filmów na dużych ekranach.

Zorin OS

Zorin OS chwali się również wieloma ważnymi programami początkowymi. Znajdziemy tam chociażby zaawansowane narzędzie do tworzenia notatek Xournal++ oraz edytor grafiki. Nie zabrakło programu do montażu filmów. Warto jednak dodać, że są to programy darmowe, które zainstalujemy w każdej dystrybucji.

Zorin OS

Zorin OS 16 jest już dostępny do pobrania. Wersja Core została udostępniona za darmo, natomiast za Pro musimy zapłacić 39 EUR (około 178 złotych).

System pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: Zorin

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!