Wydawać by się mogło, że Android będzie żył wiecznie. Aktualnie na rynku tak naprawdę liczy się tylko on i iOS. Okazuje się, że Google powolutku, bez pośpiechu, chce sprawić, byśmy zapomnieli o systemie z zielonym robocikiem.
Małymi krokami do celu
Ostatnio coraz więcej osób zauważa, że gigant z Mountain View zaczyna odchodzić od nazwy Android. Jednym z bardziej znanych przykładów jest zmiana nazwy nawet samego sklepu z aplikacjami, Android Market, na Google Play. Dalej mogę chociażby zmianę nazwy platformy Android Pay na Google Pay. To takie mniejsze zmiany w ciągu ciut ponad dziesięciu lat, odkąd istnieje ten system. Niby nic, a jednak coś.
Jeśli chodzi o trochę więcej znaczące różnice, to na premierze tegorocznych Pixeli nie padła nazwa tego oprogramowania. Co więcej, w samej bootanimacji , nazwa Android wyświetla się dosłownie na chwilę. Do tego, jej umiejscowienie sprawia, że łatwo to przeoczyć.
Jakiś już czas temu, Google wprowadziło możliwość pisania SMS-ów przez przeglądarkę na naszym komputerze. Wystarczy wejść pod adres messages.android.com, przynajmniej na razie. Parę dni temu z kodu systemu Chrome OS wywnioskowano, że planowane są przenosiny na messages.google.com. Kolejny raz, niewiele to zwykłym użytkownikom zmienia. Jednakże, ci, którzy interesują się tematyką smartfonów, raczej zainteresują się tym i zaczną śledzić ten temat.
Czym Google może chcieć zastąpić Androida?
Pojawiają się pogłoski, iż jego następcą może być Fuchsia OS. Jest to młody system, ma ledwo ponad 2 lata. W przeciwieństwie do Androida, ten nie bazuje na jądrze Linuxa, a pracuje w oparciu o jądro Magenta. Amerykański gigant twierdzi, że jest stworzony do urządzeń flagowych, z szybkim procesorem oraz dużą ilością RAMu. Główną zaletą jego ma być jednak właśnie wspomniane wcześniej jądro. Dzięki temu, że Google będzie miało nad nim pełną kontrolę, tym samym będą mieć większe pole do popisu. Właśnie dzięki temu, użytkownicy, docelowo w 2025 roku mają zapomnieć już o tym, czym był Android.
Jak to się wszystko potoczy, tego nie wie nikt. Pozostaje nam tylko czekać i obserwować zmiany w świecie smartfonów. Osobiście uważam, że jeżeli pozwoli to na lepsze działanie urządzeń mobilnych i pozwoli na wprowadzenie większej ilości funkcji, innowacji, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by porzucić zielonego robocika. Czasami potrzeba zmiany, takiego powiewu świeżości.
Uważacie, że Android rzeczywiście upadnie już za parę lat, a Fuchsia OS go zastąpi?
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!