Czy szybkie ładowanie skraca żywotność baterii? Przedstawiamy wady i zalety tej technologii

green cell prime

Szybkie ładowanie jest czymś bez czego w dzisiejszych czasach wielu użytkowników nie może żyć. Producenci prześcigają się w coraz to krótszym czasie, w którym możemy naładować dane urządzenie. Jak jednak te technologie wpływają na ogniwa montowane w smartfonach? Postanowiliśmy zgłębić ten temat razem z Green Cell!

Przegląd technologii szybkiego ładowania

Zapewne wielu z was zna pojęcie Quick Charge. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to ogół technologii pozwalający nam naładować dowolny smartfon w skróconym czasie, a jedynie jedno z rozwiązań. Technologia ta wykorzystywana jest w smartfonach z procesorami Qualcomm Snapdragon, ale oczywiście nie w każdym urządzeniu będziemy mogli skorzystać z szybkiego ładowania. Aktualnie najnowszą generacją Quick Charge jest ta oznaczona numerem 4.0+, ale na rynku znajdziemy niewiele telefonów wspierających tę wersję. Tym samym praktycznie niemożliwe jest znalezienie ładowarki kompatybilnej z tym standardem, a nawet jeśli gdzieś się one pojawią to ceny mogą być astronomiczne.

W jaki sposób ładować baterię, żeby zachowała ona najdłuższą żywotność?

Część producentów postanowiła przygotować własne technologie szybkiego ładowania. Huawei z swoim Super Charge wykorzystanym w modelu P30 Pro może pochwalić się mocą na poziomie aż 40 W (10 V/4 A). Inny z chińskich gigantów, OPPO, od dłuższego czasu wykorzystuje SuperVOOC o mocy 50 W (10 V/ 5 A). OnePlus do czasu premiery OP 6T McLaren Edition korzystał z technologii Dash Charge o mocy 22,5 W, a następnie przekształcił ją w Warp Charge o mocy 30 W. Jak widać na rynku znajdziemy cały ogrom rozwiązań pozwalających nam, użytkownikom, naładować baterię w smartfonie dużo szybciej. Czy jednak ma to jakiś wpływ na same ogniwa?

ladowanie hub greencell

Szybkie ładowanie, a żywotność baterii

Na ten temat w sieci krąży wiele mitów i plotek, które najczęściej publikowane są na forach czy blogach bez jakiegokolwiek potwierdzenia badaniami czy wypowiedziami ekspertów. Portal Battery University jakiś czas temu przeprowadził rzeczowe testy dotyczące wpływu szybkiego ładowania na żywotność baterii. Jak już pisaliśmy w artykule dotyczącym odpowiedniego ładowania baterii bezpiecznymi wartościami prądu ładowania są te mieszczące się w granicach 0,2-0,5 C. Jeśli nasz smartfon został wyposażony w ogniwo o pojemności 4000 mAh to 1 C (krotność pojemności nominalnej oznaczanej literą C) jest dla niego równe 4 A. Jak wynika z wspomnianych wcześniej badań ładowanie baterii prądem 2 C czy 3 C znacząco zmniejszy ilość cykli, w których bateria będzie poprawnie działać, w porównaniu do prądu na poziomie 1 C.

baterie wpływ prądu na ilość cykli
Źródło: Battery University

Jak to przekłada się na rzeczywistość? Jeśli spojrzymy na technologie szybkiego ładowania ładowania to te oferują prąd ładowania na poziomie 4-5 A. Biorąc pod uwagę pojemności ogniw stosowane w dzisiejszych czasach w smartfonach (średnio 3000 – 4000 mAh) prądy te mieszczą się w przedziale 1-2 C. Tym samym szybkie ładowanie przyspiesza degradację i starzenie się ogniw, ale nie powinno to być aż tak mocno odczuwalne.

Co z temperaturami?

Dla uproszczenia technologie szybkiego ładowania możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą są te, w których producenci zwiększają wartość prądu ładowania, a drugą te z większym niż standardowe napięciem. Do tych z mniejszym napięciem, a większym prądem możemy zaliczyć na przykład Warp Charge (dawniej Dash Charge) firmy OnePlus czy SuperVOOC OPPO. W przypadku SuperVOOC mamy do czynienia z napięciem 10 V, ale w tym przypadku smartfony wyposażone są w dwa ogniwa połączone szeregowo, a co za tym idzie napięcie naładowanej baterii to wartości rzędu 8.4V. Tym samym pomiędzy napięciem zasilania a napięciem ogniwa różnica nie jest duża, a co za tym idzie straty cieplne są niewielkie.

green cell

Wysokie temperatury nie są czymś co dobrze wpływa na żywotność baterii, a jednocześnie może to prowadzić do spadku wydajności podczas samego ładowania. OPPO czy OnePlus przeniosły cały obwód sterowania czyli ten generujący ciepło do samej ładowarki. W przypadku smartfonów z Quick Charge czy Super Charge temperatury będą zdecydowanie większe i tutaj mogą one mieć wpływ na żywotność ogniwa.

Sprawdź pozostałe artykuły na temat zasilania

Tekst płatny. Powstał przy współpracy z firmą Green Cell

Korzystacie z szybkiego ładowania swoich smartfonów? Jaka technologia jest waszym zdaniem najlepsza? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!