Debian 12 z premierą już w sobotę!

Debian 12 - oficjalna tapeta
Debian 12 – oficjalna tapeta

Fani Debiana mają powody do radości. Otóż premiera systemu Debian 12 nie opóźni się i będzie miała miejsce zgodnie z planem. Jest jednak pewne ale.

Debian 12 z wydaniem stabilnym 10 czerwca

Jak wynika z najnowszych informacji, Debian 12 prawdopodobnie zostanie wydany zgodnie z planem. Mowa tu o przyszłej sobocie, czyli 10 czerwca. Jednakże znaleziono ponad 100 błędów w wersji RC (release candidate), które mogą nie być rozwiązane przed wydaniem wersji stabilnej.

Nadal istnieje około 100 znanych błędów RC wpływających na Bookworm, ale zgodziliśmy się na wydanie z ich uwzględnieniem. Większość z nich zostanie wymieniona w informacjach o wydaniu. Bez wątpienia więcej problemów zostanie znalezionych po wydaniu, gdy więcej użytkowników zacznie korzystać z Bookworm. Podobnie jak przy poprzednich okazjach, przewidujemy, że pierwsze wydanie punktowe dla Bookworm nastąpi około miesiąc po wydaniu wersji stabilnej.

Zespół Debiana

Dlatego też jak ktoś korzysta z Debiana 11, to radzę wstrzymać się z aktualizacją. Najlepiej do momentu wydania Debiana 12.1, kiedy to znane błędy zostaną załatane.

Debian 12 – co nowego

Debian 12 wprowadzi różne środowiska graficzne, takie jak GNOME 43, KDE Plasma 5.27, LXDE 11, LXQt 1.2.0, MATE 1.26 i Xfce 4.18. Domyślnie będzie także dostępny LibreOffice w wersji 7.4. Jeśli chodzi o jądro systemu, to Debian 12 prawdopodobnie będzie korzystać z wersji Linux Kernel 6.1 LTS, podczas gdy w Debianie 11 używana jest obecnie wersja 5.10.

W głównym obrazie instalacyjnym systemu Debian 12 będą również zawarte pakiety non-free, aby ułatwić proces instalacji. Warto zauważyć, że domyślnie środowisko GNOME będzie korzystać z technologii Pipewire, co stanowi znaczącą zmianę. Jestem zadowolony, że nawet taka stabilna dystrybucja jak Debian decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!