Deepin Linux w wersji 15.11 wydany. Oto najciekawsze nowości

Deepin Linux w wersji 15.11 wydany. Oto najciekawsze nowości
Deepin OS (fot. FOSSMint)

Deepin Linux to jedna z najciekawszych dystrybucji Linuksa. Cechuje się ona przede wszystkim oryginalnym środowiskiem graficznym również nazwanym Deepin. Chińscy deweloperzy właśnie wydali nową wersję systemu oznaczoną jako 15.11.

Deepin Linux 15.11

Deepin OS to jeden z najbardziej unikatowych systemów operacyjnych – głównie ze względu na wykorzystanie autorskiego środowiska graficznego Deepin DE. Korzystając z tego systemu można odnieść wrażenie, że każdy jego element został zaprojektowany tak, aby umilić życie użytkownikowi. Warto również wspomnieć o pochodzeniu tego systemu – Deepin Linux został stworzony i rozwijany jest przez Chińczyków.

W Deepin 15.11 dostajemy zaktualizowany menadżer okien Kwin, który nieco przyspiesza działanie samego systemu oraz zażegnał całkiem sporo błędów. Nie można nie powiedzieć o nowości nazwanej cloud sync, którą zintegrowano z Control Center. Funkcja ta pozwala na zapisanie ustawień systemowych, sieciowych, dźwiękowych, a także schemat docka, launchera i tapetę w chmurze. Dzięki temu, po kolejnej instalacji OS-a możemy szybko powrócić do swoich ustawień.

Gdzie jest haczyk? Funkcja ta dostępna jest jak na razie tylko dla użytkowników przebywających w Chinach. Narzędzie to prawdopodobnie będzie dostępne dla reszty użytkowników, jednak nie wiadomo kiedy.

Ponadto, deweloperzy zaktualizowali Deepin File Manager, który od teraz pozwala na wypalanie płyt CD/DVD, Deepin Movie (od teraz obsługuje napisy w formacie .srt) oraz Deepin Terminal.

Deepin Linux w wersji 15.11 wydany. Oto najciekawsze nowości

Deepin Desktop environment wygląda naprawdę dobrze. Wprawione oko dosyć szybko odnajdzie tutaj nawiązania do Windowsa 10, MacOS, jak i również do niektórych środowiskch linuksowych. Twórcy zaimplementowali tutaj wiele motywów, trybów, a także kilka ważnych aplikacji na start, na przykład Spotify. System ten ma wady, które niekiedy potrafią zakryć zalety. Przede wszystkim mówi się o jego nie najlepszej stabilności. Kolejnym minusem Deepina jest umiejscowienie serwerów w Chinach – to sprawia, że pobieranie aktualizacji i programów jest naprawdę powolne. I co ważne, nawet zmieniając w ustawieniach serwer pobierania na jakiś europejski nic nie zmienia – pobieranie nadal jest wolne.

Deepin OS 15.11 możecie pobrać >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!