Dialect, czyli Google Translate na Linuxie!

Dialect, czyli Google Translate na Linuxie!

Na Linuxie znajdziemy wiele ciekawych aplikacji, które są stricte pisane albo pod GNOME, albo pod KDE Plasma. Oglądając rożne programy natchnąłem się na coś, co może się naprawdę przydać, a jest to aplikacja Dialect!

Dialect

Dialect to aplikacja napisana w GTK3 specjalnie dla środowiska GNOME. Do czego ona służy? Można uznać ją za klienta dla Google Tłumacz. Po jej uruchomieniu widzimy niewielkie okno z dwoma polami, które wypełniają się tekstem. W to po lewej stronie piszemy daną frazę, którą chcemy przetłumaczyć. Po prawej stronie natomiast pojawią się przetłumaczone wyrażenia.

Dialect, czyli Google Translate na Linuxie!

Dialect obsługuje wiele przeróżnych języków, a nawet ma możliwość automatycznego wykrycia danej mowy. Silnikiem tłumaczącym jest samo Google Translate, a więc nie musimy się martwić, że jest to niszowy, niezbyt udany projekt. Dialect obsługuje również pokazanie wymowy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się jak dane słowa się wypowiada.

Warto przeczytać: Elementary OS 6 będzie najlepszym Linuxem na laptopy! Wszystko dzięki gestom

Jak to bywa w świecie Linuxa, tak i Dialect obsługuje skróty klawiszowe. Najprostszy to Ctrl+Enter, dzięki któremu wymuszamy tłumaczenie. Oszczędza nam to czas aby złapać za myszkę i kliknąć w przycisk Translate. Dodatkowo w programie znajdziemy dedykowany ciemny tryb, jednak jak to jest w przypadku aplikacji GTK3 – Dialect przyjmuje motyw systemowy. Dodatkowo możemy włączyć Live Translation, dzięki czemu tłumaczenie widzimy na żywo i oszczędza nam to czas klikania w Translate. Jak jednak twórcy informują, ciągłe korzystanie z tej funkcji może sprawić, że Google zablokuje nam dostęp do Tłumacza.

Dialect, czyli Google Translate na Linuxie!

Jak zainstalować Dialect?

Aplikacja Dialect jest dystrybuowana jako Flatpak. Znajdziecie ją w swoim menedżerze oprogramowania (jeśli ten obsługuje Flatpaki) lub możecie skorzystać z Flathub odnajdując aplikację na witrynie i klikając w Zainstaluj. Możecie też po prostu wpisać poniższą komendę:

flatpak install flathub com.github.gi_lom.dialect

Jak często korzystacie z tłumacza? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!