Discourse chce dołączyć do Fediverse

Discourse
Discourse

Discourse to świetny silnik forumowy. Jak się okazuje, może dołączyć do ActivityPub i fora będą dostępne z poziomu… Mastodona.

Discourse idzie na romans z ActivityPub

Discourse to platforma dyskusyjna open-source dla społeczności. Krótko mówiąc, to po prostu aplikacja typu forum, którą możemy szybko zainstalować i wykorzystywać dla własnej społeczności. Możliwe, że Discourse już znacie, bowiem z tego silnika korzysta forum Home Assistant czy Yunohost. Bardzo często spotykam się właśnie z Discourse i uwielbiam z niego korzystać, bowiem po prostu działa szybko i przyjemnie.

Jak się okazuje, twórcy Discourse myślą o wejściu do rodziny Fediverse. Dla przypomnienia, Fediverse to świat portali społecznościowych (i nie tylko), które to wymieniają się postami między sobą wykorzystując protokół ActivityPub. To właśnie ten protokół jest odpowiedzialny za działanie Mastodona, Pleromy czy Lemmy. Nie tylko może dojść do wymiany postów w formacie Mastodon <–> Mastodon, ale też Mastodon <–> Pleroma.

Działanie Fediverse (fot. Wikimedia)
Działanie Fediverse (fot. Wikimedia)

Co to mogłoby oznaczać? Mianowicie moglibyśmy obserwować dyskusje z forum Discourse za pomocą chociażby konta na Mastodonie. Funkcja ta znacznie pozwoliłaby zredukować istnienie “pustych” lub “nieaktywnych” kont, a do tego zachowałaby się ciągłość dyskusji, która mogłaby być jeszcze bogatsza. Federację musiałby włączyć administrator.

Biorąc pod uwagę, że Discourse nie jest taką samą usługą społecznościową jak Mastodon czy Pleroma, podejście do tematu federacji musi być nieco inne i ma przypominać te od Lemmy. Więcej dowiecie się >>stąd<<.

A jeśli już macie konto na Mastodonie lub innej platformie z rodziny Fediverse, to możecie nas obserwować >>tutaj<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!