Do mObywatel zawita BLIK!

Do mObywatel zawita BLIK!
Źródło: gov.pl

Aplikacja mObywatel otrzyma kolejne usprawnienia. Tym razem jednak chodzi o ułatwienia w płaceniu podatków i to za pomocą… BLIKA.

W mObywatelu zapłacisz BLIKIEM

mObywatel to przede wszystkim portfel na nasze dokumenty osobiste. Ale jednak twórcy chcą dodać pewne usprawnienia. No i tak właśnie już za jakiś czas zaimplementowany zostanie BLIK. Nowość zapowiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Janusz Cieszyński. Co ważne, z funkcji skorzystamy już w czerwcu.

Bez żadnych prowizji zapłacimy podatek od nieruchomości czy inne, samorządowe opłaty. Projekt realizowany jest z BLIKIEM i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Co ciekawe, według aktualnych informacji, BLIK ma być jedyną metodą płatności w mObywatelu. Aczkolwiek spodziewam się, że nie będzie to tak duży problem, bowiem technologię zaimplementował niemalże każdy bank w Polsce. Ponadto obstawiam, że z czasem pojawi się tam więcej metod. Płatności będą dostępne także w wersji webowej aplikacji.

BLIK to technologia płatności mobilnych przygotowana przez Polski Standard Płatności PSP. Pozwala nam płacić za zakupy internetowe (ale też w fizycznych sklepach) za pomocą jednorazowych, czasowych kodów złożonych z 6 cyfr. Kod przepisujemy na stronie usługodawcy (lub w terminalu w sklepie), potwierdzamy, a następnie na telefonie zatwierdzamy płatność. BLIK jest też przydatny podczas wypłat gotówki z bankomatów, jak i do natychmiastowych, darmowych przelewów na numer telefonu. Od jakiegoś czasu mamy też BLIKA C, czyli możliwość płatności BLIKIEM zbliżeniowo, z użyciem NFC. BLIK jest na tyle wielkim sukcesem, że jest implementowany także poza granicami Polski. Zagraniczny podbój rozpoczął się niedawno, a pierwszym krajem zainteresowanym technologią jest Rumunia.

Źródło: @jciesz

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!