DPD: Doszło do wycieku numerów telefonu klientów

(fot. kurjerzy.pl)
(fot. kurjerzy.pl)

DPD to niezwykle popularna firma kurierska w Polsce. Jak się okazuje, przedsiębiorstwo właśnie rozpoczęło akcję informowania swoich klientów o możliwym wycieku numerów telefonu. O co chodzi?

DPD informuje o wycieku

Nasz redakcyjny kolega Mariusz otrzymał SMS-a od DPD, w którym to został poinformowany o możliwym wycieku jego numeru telefonu.

Szanowni Państwo, DPD uzyskało informację, że u jednego z dostawców usług smsowych mogło dojść do nieuprawnionego ujawnienia Państwa numeru telefonu – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do SMS lub telefonów, które Państwo otrzymujecie, w tym wszelkich próśb o dokonanie opłat za usługi lub towary bądź przekazanie swoich danych. Przypominamy również, aby nie klikać w podejrzane linki zawarte w wiadomościach.

Co ciekawe, nie wszyscy klienci otrzymali takie wiadomości. Ja sam bardzo dużo korzystam z usług DPD i takiego SMS-a nie dostałem. Portal Niebezpiecznik dodaje, że jest to wynik ataku na SerwerSMS, z którego DPD korzysta do rozsyłania wiadomości do klientów. Usługodawca wykrył intruza na jednym ze swoich serwerów kilka dni temu, 17 kwietnia. Ja dodaje SerwerSMS, intruz miał mieć dostęp do “fragmentu archiwalnej bazy” z numerami telefonów.

SMS
SMS

Numer telefonu to naprawdę wrażliwa dana, bowiem ten jest unikatowy, a także daje bezpośredni kontakt do nas. Jeśli w następnych dniach dostaniesz podejrzane SMS-y – nie reaguj na nie, nie klikaj w żadne otrzymane linki. Staraj też nie odbierać rozmów telefonicznych od podejrzanych, nieznajomych numerów.

Źródło: Własne, Niebezpiecznik (via Mastodon)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!