Dziwny SMS o profilu zaufanym? Otóż jest on… prawdziwy

profil zaufany

Mogliście dzisiaj otrzymać SMS-a informującego o kończącej się ważności Profilu Zaufanego. Jak się okazuje, ten SMS nie był fałszywy.

SMS od PZePUAP jest prawdziwy

Dzisiaj organ państwowy rozesłał wiadomości SMS do wielu obywateli Polski informujący o tym, że ich Profil Zaufany wygaśnie 31 października 2023 roku. Samo powiadomienie byłoby dobre gdyby nie fakt, że w SMS-ie znajduje się link. W dobrej wierze instytucji (zwłaszcza państwowych) powinno być nieudostępnianie tego typu linków właśnie za pomocą SMS-ów, aby nie wyrabiać złego nawyku klikania w nie u obywateli.

Dlaczego? SMS-y to bardzo podatne medium na różnego rodzaju ataki i oszuści będą chcieli, abyśmy kliknęli w dany link, który przekieruje nas na fałszywą stronę, gdzie podamy nasze prawdziwe dane logowania. Profil Zaufany tym bardziej jest ważny, ponieważ upoważnia obywateli do wielu rzeczy.

Ciekawostką jest fakt, że link został tak sformatowany, aby nie był interpretowany jako hiperłącze przez aplikację do zarządzania SMS-ami. Możemy to dostrzec po fakcie dodania spacji przed .pl.

SMS od ePUAP
SMS od PZePUAP

Jak ustalił portal Niebezpiecznik, ten SMS wcale nie jest fałszywy, a osoby, które otrzymały go, faktycznie muszą (o ile chcą) przedłużyć ważność Profilu Zaufanego. Podobno dotyczy to tych Profili, które zostały założone podczas pandemii lub takich, których długość została w tym czasie automatycznie wydłużona.

Sam taki SMS otrzymałem więc faktycznie muszę go przedłużyć. Jednak tutaj też dodam, że nie róbcie tego przez link podany w SMS-ie. Choć ten jest raczej prawdziwy, to ja radzę zawsze w tego typu sytuacjach standardowo wejść na stronę danej usługi i tam się zalogować, bez żadnych specjalnych linków.

Źródło: Niebezpiecznik, gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!