Strona główna Audio Edifier W830BT, czyli (prawie) idealne mobilne słuchawki nauszne w swojej półce cenowej...

Edifier W830BT, czyli (prawie) idealne mobilne słuchawki nauszne w swojej półce cenowej [RECENZJA]

-

Jeśli chodzi o słuchawki nauszne bezprzewodowe, to w cenie od 300 do 400 złotych mamy dostępnych wiele modeli, jednak tylko kilka z nich jest wartych uwagi. Jednym z lepszych wyborów z pewnością jest produkt od marki Edifier, a dokładnie model W830BT, który oferuje świetną jakość audio oraz czas pracy na baterii nieosiągalny nawet w kilkukrotnie droższych konstrukcjach.

Zawartość zestawu

Edifier W830BT docierają do nas w całkiem ładnym pudełku wykonanym z grubego kartonu. W środku znajdziemy spory, twardy pokrowiec z zamkiem błyskawicznym, w którym to ukryto same słuchawki oraz akcesoria.

Akcesoriów wiele nie ma, jednak są te najpotrzebniejsze, czyli przewód Jack oraz kabel Micro USB do ładowania. Wróćmy jeszcze do pokrowca. Tak jak napisałem wyżej, jest on całkiem twardy i spory, jednak został on również wychudzony, dzięki czemu idealnie mieści się nawet w mniejszym plecaku.

Specyfikacja

  • Natężenie dźwięku: 96 dB;
  • Charakterystyka częstotliwościowa: 20 Hz – 20 kHz;
  • Oporność: 24 Ω;
  • Zasięg Bluetooth: do 10 metrów;
  • Rodzaj połączenia: Bluetooth 4.1, Jack 3.5 mm (dostępne NFC);
  • Deklarowany czas pracy na baterii: do 95 godzin;
  • Kodeki audio: A2DP, Qualcomm AptX;
  • Waga: 0,247 kg.

Jakość wykonania i design

Jak na swoją cenę wykonanie W830BT jest całkiem OK. Wykorzystane tutaj tworzywo sztuczne wydaje się być solidne, choć łatwo jest je porysować. Gąbki, jak i ich pokrycia, również wyglądają na wytrzymałe. Same w sobie gąbki są bardzo miękkie (co na ogromny plus) oraz przy nausznicach jest jej znacznie więcej niż chociażby w Sennheiser HD4.40BT, dzięki czemu słuchawki nie naciskały mi na uszy. Zawiasy przy nausznicach również są niezłe.

Sprzęt wyposażono w kilka fizycznych przycisków. Wszystkie trzy są w jednym miejscu – na dole prawej słuchawki. Dwa skrajne służą do regulowania głośności, natomiast ten środkowy ma wiele funkcji – uruchamianie/stopowanie muzyki, włączanie/wyłączanie sprzętu, wywoływanie asystenta głosowego oraz odbieranie połączeń. Niestety, przyciski oceniam na spory minus. Są one niewielkie i trudno wyczuwalne. Mało tego, zewnętrzna strona nausznic ma jeszcze jedno zaokrąglenie, przez co szukanie palcem przycisków było jeszcze trudniejsze – zwłaszcza jak szuka się ich w nie tym miejscu, co trzeba… Na lewej słuchawce znajdziemy port Jack, aby móc korzystać ze sprzętu przewodowo, oraz zasłonięty zaślepką port Micro USB do ładowania.

Design Edifier W830BT to ogromna zaleta – wyglądają one bardzo elegancko, a zarazem oryginalnie. Jest to oczywiście zasługa kolorystyki, która jest połączeniem matowej czerni i barwy szarej. Swoim wyglądem W830BT odcinają się od tańszych konstrukcji konkurencyjnych marek – zarazem wyglądając na sprzęt z jeszcze wyższej półki. Słuchawki te podobały się moim znajomym, co oznacza, że ich design jest naprawdę uniwersalny.

Warto dodać, że nausznice można przekręcić, a same słuchawki złożyć tak, aby zajmowały mniej miejsca. Co ciekawe, w oryginalnym pokrowcu przechowuje się je rozłożone.

Obsługa i ergonomia użytkowania

Od razu muszę zaznaczyć, że W830BT to słuchawki, które najwygodniej mi się użytkowało (oczywiście mowa tu o sprzęcie do ~400 złotych). Są one lekkie, miekkie i świetnie dopasowane do głowy, co sprawia, że szybko zapomina się, że w ogóle ma się je założone. Mało tego, wielogodzinna sesja odsłuchu nie wywoływała u mnie zmęczenia czy pocenia się, tak jak to było w przypadku Bluedio T5.

Tak jak wspomniałem wyżej, jedynym elementem, do którego mogę się przyczepić to są przyciski, które powinny zostać kompletnie inaczej zaprojektowane. Jednak jak już się je jakoś znajdzie, to ich naciśnięcie jest całkiem proste i intuicyjne. Co ważne, klik nie jest zbyt twardy, dzięki czemu używanie ich nie zmienia położenia słuchawek na głowie.

Połączenie oraz zasięg

Słuchawki możemy połączyć ze źródłem na dwa sposoby – za pomocą Bluetooth oraz przewodem Jack. Warto dodać, że możemy wywołać szybkie parowanie za pomocą NFC – tak, W830BT mają NFC.

Połączenie przez Bluetooth jest bardzo stabilne i nigdy nie doświadczyłem jakichś dziwnych zerwań. Zasięg również wypada na plus. Spokojnie mogłem odchodzić od źródła dźwięku i chodzić po całym pokoju, jak i do sąsiednich pomieszczeń. Słuchawki wykorzystują kodek Qualcomm AptX. Nie miałem żadnych problemów przy połączeniu ich do komputera z systemem Windows, jak i Linux. Żadnych komplikacji nie uświadczyłem również na przeróżnych smartfonach.

Warto przeczytać: Recenzja Bluedio T-Elf – prawdziwie bezprzewodowych słuchawek za które zapłaciłem 35 złotych

Jakość dźwięku

Nie bez powodu Edifier W830BT znalazły się w poradniku powROOT do Szkoły. Słuchawki te oferują świetną jakość dźwięku, gdzie bass jest głeboki, ale niezbyt przesadzony. Na plus wypada również góra, choć muszę się przyznać, że bardziej wolałem słuchać kawałków z dominującym bassem niż wokalem. Na drobny, ale to naprawdę drobny minus wypada głośność, która jest zauważalnie mniejsza niż w innych produktach tego typu, na przykład Bluedio T5. Sprzęt oferuje tylko i wyłącznie pasywną redukcję szumów, która jest całkiem dobra, jednak przydałoby się ANC. Czy W830BT to najlepiej grający sprzęt w tej cenie? Nie, ale nie ma się czego wstydzić.

Ze względu na swe „właściwości”, W830BT również świetnie sprawdzą się podczas oglądania filmów. Muszę także zaznaczyć, że jakość audio bezprzewodowo, jak i „po kablu” jest taka sama, choć jak wiemy – przewód sprawi, że opóźnienia względem obrazu będą mniejsze, co odczuwa się przede wszystkim w grach.

Bateria

Tutaj będzie krótko. Bateria w W830BT jest FENOMENALNA. Producent deklaruje aż 95 godzin odsłuchu. Czy to prawda? Myślę, że tak. Słuchawki dotarły do mnie naładowane w około 70% i przez cały okres trwania testów nie zdążyłem ich rozładować. Ba! Nie dostałem nawet komunikatu o niskim stanie naładowania ogniwa.

Podsumowanie

Edifier W830BT można określić jako najlepsze słuchawki mobilne w swojej cenie. Są wygodne, lekkie, grają naprawdę dobrze, a ogromne ogniwo pozwala zapomnieć o tym, że jest to sprzęt, który trzeba ładować. W dodatku mamy tutaj takie smaczki jak AptX, świetny pokrowiec oraz NFC. Z czystym sercem mogę Wam polecić ten sprzęt – tym bardziej, że w sklepie x-kom możemy go dorwać za jedyne 349 złotych!

Zamów słuchawki Edifier W830BT w sklepie x-kom
Jakość wykonania
8
Wygoda użytkowania
8
Funkcjonalność
9
Jakość dźwięku
9
Bateria
10
Stosunek ceny do jakości
9

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej