Elementary OS 6.1 Jólnir już jest! Świetny system stał się jeszcze lepszy!

elementary os 6.1 Jolnir

Twórcy Elementary OS nie zwalniają! Po 4 miesiącach od wydania ogromnej odsłony 6, przyszedł czas na publikację Elementary OS 6.1 Jólnir. Co nowego wprowadzono?

Elementary OS 6.1 Jólnir oficjalnie

Elementary OS 6 Odin to było naprawdę spore wydanie, któremu szerzej przyjrzeliśmy się >>tutaj<<. Dzisiaj jednak skupimy się na jego odmianie 6.1, która właśnie się pojawiła. O większości nowości już wiedzieliśmy – głównie przez publikacje i livestreamy samych twórców, gdzie pokazywali proces tworzenia oprogramowania.

Elementary OS

Pierwsze zmiany zauważymy w AppCenter, czyli w sklepie z aplikacjami. Znajdziemy tam masę programów, a wiele z nich jest tworzonych właśnie z myślą o Elementary. Sam na Fedorze mam kilka aplikacji z Elementary, a są to Annotator oraz Mauborgne. Wracając jednak do tematu, twórcy znacznie poprawili design, dzięki czemu łatwiej jest nam zapoznać się z dodanymi nowościami czy funkcjami programu.

Elementary OS appcenter w 6.1

Autorzy systemu dodali także nowe okno dokonywania płatności za program. Jak sami twierdzą, polityka “zapłać tyle ile chcesz” jest jeszcze łatwiejsza i sprawniejsza do wyegzekwowania. Natomiast z internetowej wersji AppCenter możemy bezpośrednio pobrać dany program jako paczkę Flatpak. Twórcy dodają, że AppCenter będzie dostępne także na systemie w wersji ARM.

płacenie w AppCenter

Przejdźmy do samego systemu. Tak jak Was informowaliśmy >>w tym wpisie<<, zmieniono zachowanie kombinacji Alt+Tab na znacznie prostsze w użyciu. Okna dialogowe, w których musimy podać jakieś dane (chociażby podczas dodawania nowej skrzynki pocztowej), są znacznie ładniejsze i prostsze w zrozumieniu. To samo tyczy się portali, czyli chociażby wybieraka plików czy wybieraka aplikacji, w której chcemy otworzyć program.

Elementary new

Ciemny motyw od teraz jest respektowany przez standard FreeDesktop i będzie rozpoznawalny nie tylko w Elementary OS, ale również w systemach wykorzystujących środowisko graficzne GNOME. Menu aplikacji natomiast może przenieść nas do zakładek w menedżerze plików lub do konkretnych pozycji w ustawieniach systemowych.

bookmark search elementary os

Poprawiono także instalator systemu oraz dodano nowe animacje w całym OS-ie. Aplikacja Housekeeping może również sprzątać w folderze ~/Downloads. Pojawiło się jeszcze wiele innych zmian w tym automatyczne wyświetlanie procentu naładowania baterii, gdy ta jest bliska rozładowaniu. Dodano także zmiennoprzecinkowe skalowanie tekstu, które połowicznie rozwiązuje problem braku skalowania zmiennoprzecinkowego całej wyświetlanej treści.

Elementary OS skalowanie tekstu

Z całą listą zmian zapoznacie się >>tutaj<<.

Elementary OS 6.1 to pokaz, że twórcy mają wiele pomysłów na dalszy rozwój systemu operacyjnego. Elementary już od długiego czasu jest przykładem tego jak dobrze tworzyć nowoczesną dystrybucję Linuxa, gdzie ważne jest jak najlepsze doświadczenie zaraz po zainstalowaniu systemu. Ja czekam aż twórcy postanowią przejść na o wiele nowocześniejszy Wayland, jednak to może naprawdę długo potrwać. Teraz jednak możemy cieszyć jeszcze bardziej dopracowanym systemem, który pomoże zarówno w pracy, jak i rozrywce.

Źródło: Elementary OS, informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!