Elementary OS 6 wprowadzi wiele ciekawych nowości!

Elementary OS 6 wprowadzi wiele ciekawych nowości!
Nowy ekran logowania w Elementary OS 5.1 Hera

Elementary OS to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dystrybucji Linuxa. Wszyscy wyczekują aktualizacji do wersji szóstej, która ma wnieść wiele niezwykle ważnych nowości.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane MacOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak MacOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto przeczytać: Elementary OS z aktualizacją do 5.1.5! Co nowego dodano?

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Elementary OS 6

Twórcy Elementary postanowili podzielić się kilkoma szczegółami związanymi z nowościami, które zostaną dodane do Elementary OS 6. Przede wszystkim wiele zmian dotyczy warstwy wizualnej i samego interfejsu. Ciemny motyw ma być znacznie lepszy, mają pojawić się nowe ikony na górnym pasku oraz ma zostać podkręcony kontrast. Finalnie wygląd systemu ma się znacznie odróżniać od poprzednich wersji.

Warto zobaczyć: Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS

Doczekamy się nowej aplikacji do zarządzania zadaniami (coś w stylu Todoist) oraz na niemalże nowo stworzonego klienta poczty elektronicznej. Mało tego, ma pojawić się więcej opcji synchronizacji danych. Elementary OS 6 ma również wspierać multi-touch oraz oferować ulepszony instalator. Tak jak wspomniałem w jednym z poprzednich wpisów, Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!