Elementary OS 6 zaoferuje nowy, lepszy ciemny motyw!

Elementary OS 6 zaoferuje nowy, lepszy ciemny motyw!

Elementary OS to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dystrybucji Linuxa. Wszyscy wyczekują aktualizacji do wersji szóstej, która ma wnieść wiele niezwykle ważnych nowości, między innymi poprawiony ciemny motyw.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane macOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak macOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto przeczytać: Elementary OS z aktualizacją do 5.1.5! Co nowego dodano?

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Elementary OS 6 z nowym ciemnym motywem

Co prawda, w Elementary OS już znajdziemy dedykowany ciemny motyw, jednak uruchomienie go wymaga użycia zewnętrznej aplikacji. Ponadto działa on niezbyt dobrze i chociażby taki Dark Theme w Pop!_OS radzi sobie o wiele więcej. Twórcy zamierzają to zmienić i w Elementary OS 6 zobaczymy o wiele lepsze wsparcie dla ciemnego motywu graficznego.

Elementary OS 6 zaoferuje nowy, lepszy ciemny motyw!

Początkowo deweloperzy zamierzali wprowadzić ciemny motyw tylko dla elementów systemowych, jednak idą o krok dalej. Jak informują, niemalże każda aplikacja systemowa (a muszę zaznaczyć, że jest ich całkiem sporo) została wydana z ciemnym motywem graficznym. Co ważne, zewnętrzni deweloperzy również mogą wydawać swoje aplikacje w ciemnych barwach, jednak muszą tego chcieć. Czemu? Otóż w Elementary ciemny styl będzie działał nieco inaczej niż jest to w przypadku innych dystrybucji, gdzie na gotową aplikację nakładany jest systemowy motyw. Raz działa to lepiej, raz gorzej, choć są wyjątki – w środowisku KDE Plasma aplikacje napisane w Qt integrują się całkiem dobrze (a przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia).

Elementary OS 6 zaoferuje nowy, lepszy ciemny motyw!

Deweloperzy Elementary nadal mają jednak problemy z przygotowaniem ciemnego motywu dla klienta poczty (ze względu na naturę aplikacji), Terminala oraz systemowego edytora kodu. Ważnym elementem systemu Elementary są również aplikacje Flatpak. Jak się okazuje, twórcy pracują nad tym, aby ciemny motyw działał również i w tym programach.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!