Pop!_OS 20.10 już jest! Co nowego dodano?

Pop!_OS 20.10 już jest! Co nowego dodano?

Pop!_OS to zdecydowanie jedna z ciekawszych dystrybucji Linuxa. Bazuje ona na Ubuntu i również wykorzystuje środowisko graficzne GNOME, jednak działa kompletnie inaczej. Pop!_OS właśnie został wydany w wersji 20.10!

Pop!_OS to system tworzony przez firmę System76, bazujący na wydaniach Ubuntu i podobnie jak produkt od Canonical wykorzystuje środowisko graficzne GNOME. W tym miejscu podobieństwa się kończą. To właśnie w Pop!_OS mamy szansę ujrzeć ciekawe nowości o wiele szybciej (chociażby automatyczną instalację sterowników graficznych NVIDIA), a sam interfejs jest pozbawiony kilku upiększeń, dzięki czemu jest o wiele bardziej przejrzysty.

Warto przeczytać: Ubuntu 20.10 już jest! Oto najciekawsze nowości

Pop!_OS 20.10

Jak zapewne się domyślacie, Pop!_OS 20.10 bazuje na Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla, które swoją premierę miało zaledwie kilka dni temu. Jednocześnie, nowa wersja OS-a od System76 wprowadza podobne nowości, a więc mowa tu o nowym jądrze Linuxa 5.8, a także GNOME 3.38 i najnowszych zabezpieczeniach. Ponadto wprowadzono wsparcie dla formatu repozytorium DEB822.

Reszta nowości to w większości elementy, które System76 wprowadziło do Pop!_OS 20.04 od momentu publikacji w kwietniu do dzisiaj. Warto sobie powiedzieć, co to za dodatki. Przede wszystkim wtyczka auto-tiling, która, za pomocą jednego kliknięcia, wprowadza tilingowanie do GNOME. To sprawia, że zarządzanie otwartymi oknami jest niezwykle proste i wygodne, a my jesteśmy produktywni.

Wprowadzono również skalowanie zmiennoprzecinkowe, co znacznie ułatwia korzystanie z systemu na ogromnych monitorach. Ucieszyć się również powinni użytkownicy laptopów z grafikami NVIDIA. Od teraz mogą oni korzystać z zewnętrznych monitorów (oraz przełączania trybu graficznego) bez potrzeby ponownego uruchamiania komputera.

Jak zaktualizować Pop!_OS do 20.10? To proste! Wystarczy wpisać poniższą komendę:

pop-upgrade release upgrade

Obraz ISO natomiast możecie pobrać >>stąd<<.

Miałem przyjemność chwilę korzystać z Pop!_OS 20.10 na laptopie Lenovo ThinkPad X270 z procesorem Intel Core i3-7100U i przyznam, że system ten działa niezwykle szybko i stabilnie, a funkcja automatycznego kafelkowania jest naprawdę przydatna. Już niedługo będę miał okazję o wiele lepiej przetestować ten system na co z niecierpliwością czekam.

Co myślicie o Pop!_OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!