EMUI 10 na bazie Android Q działa na Huawei P30 Pro

emui 10

Choć do finalnej wersji Androida Q jest jeszcze trochę czasu, to testy tego systemu trwają. Ekipa XDA Developers dostała możliwość sprawdzenia najnowszej wersji nakładki Huawei, która bazuje na Android Q – EMUI 10 – z wykorzystaniem flagowego modelu firmy.

Huawei P30 Pro z EMUI 10

Finalna wersja Androida Q pojawi się dopiero w trzecim kwartale tego roku. Do tej pory amerykański gigant wypuścił już 4 wersje beta najnowszego systemu i na bazie jednej z nich budowana jest nowa wersja nakładki Huawei.

emui 10Dostępność tej wersji potwierdza jednocześnie to, o czym mówiłem jakiś czas temu, a co potwierdzili zarówno przedstawiciele Google i Huawei. Mianowicie chodzi o dalszą dostępność oprogramowania Amerykanów na chińskich smartfonach, czego obawiają się obecni użytkownicy tychże. Jak sami widzicie – nowa wersja nakładki EMUI na bazie Androida Q powstaje, niezależnie od tego, co dzieje się na linii Huawei – Trump.

Zobacz też: System Huawei istnieje i ma być szybki! Jego możliwości sprawdza też Xiaomi, OPPO i Vivo…

Wracając jednak do głównego wątku, dostęp do nowej wersji EMUI 10 na Huawei P30 Pro możliwy jest dzięki FunkyHuawei. Jeden z użytkowników XDA sprawdził więc to oprogramowanie i podzielił się swoją opinią na jego temat, a także opisał, co jeszcze nie działa.

W oczy rzuca się brak większych zmian wizualnych w samej nakładce, względem EMUI 9.1, która bazuje na Androidzie 9 Pie, za wyjątkiem delikatnej kosmetyki w aplikacji aparatu. Dostępne jest natomiast nowe menu do zarządzania uprawnieniami aplikacji, w tym dostępności do lokalizacji wyłącznie wtedy, gdy aplikacja jest uruchomiona.

Warto jednocześnie dodać, że nigdzie nie jest podane, iż nazwa nowej wersji nakładki to EMUI 10. Patrząc jednak na numerację obecną w istniejących modelach, to spodziewałbym się właśnie tego po Huawei. Pewne jest jednak to, że kompilacja ta pracuje pod kontrolą Androida w wersji 10, czyli Android Q.

huawei p30 pro

Jeśli natomiast chodzi o pierwsze wrażenia użytkownika, który testował to na swoim Huawei P30 Pro, to wygląda to następująco:

 • Region telefonu zmienił się na C675E1 (był 432)
 • Nie przechodzi CTS
 • Jego wersja Huawei P30 Pro z Dual SIM i 8 GB RAMu (global) jest właściwie rozpoznawana przez system
 • Język holenderski działa
 • Połączenia, aparat i OK Google działają
 • HiSuite nie rozpoznaje telefonu
 • Jest nowe logo nakładki (główny obrazek wpisu)
 • Nowy wygląd trybów w aparacie
 • Wyczuwalna jest poprawa ogólnej wydajności
 • Strona “O telefonie” pokazuje pracę pod kontrolą EMUI 9.1 z Androidem 9 Pie
 • Większość działa ok, bez większych utrudnień

Jak widać, pomimo wczesnej wersji Android Q, nakładka Huawei działa naprawdę nieźle i można by powiedzieć, że gdyby nie pewne zgrzyty, to bez większych trudności można byłoby z niej korzystać na co dzień. Na razie jednak pozostaje nam tylko śledzić temat i czekać na oficjalne wydanie zarówno systemu od Google, jak i nakładki Chińczyków.

Co myślicie na temat EMUI 10? Jak Wam się podobają opisane, niewielkie zmiany?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!