Endeavour OS z aktualizacją! Co nowego dodano?

endeavour OS

Już tak dawno nie pisałem o tym systemie, że wręcz zapomniałem o jego istnieniu. A jednak twórcy nadal pracują i przygotowali kolejne aktualizację. Tak, Endeavour OS doczekał się kolejnego sporego uaktualnienia, które wprowadza mnóstwo nowości.

Endeavour OS swoją premierę miał 15 lipca. Można uznać, że jak na tak krótki okres istnienia, system ten nie mógł zdobyć popularności. Wręcz przeciwnie! W internecie możemy spotkać się z coraz większą liczbą pozytywnych komentarzy. Czytałem opinie użytkowników, którzy nazywają Endeavour OS za najlepszą formę Arch Linux z natychmiastową instalacją. Ba! Są osoby, które uważają ten OS za lepszy od Manjaro Linux.

Warto przeczytać: Linux Mint Cinnamon po 3 miesiącach używania. Czy jestem zadowolony?

Endeavour OS bazuje na popularnej dystrybucji Arch Linux oraz wykorzystuje środowisko graficzne Xfce. To, co go wyróżnia od pierwowzoru to łatwość zainstalowania i gotowy pakiet rozwiązań, podobnie jak jest to w przypadku Openxi Linux.

Endeavour OS 2020.04.11

Pierwszą nowością jest możliwość włączenia własnościowych sterowników NVIDIA podczas uruchamiania systemu z liveusb. Dodatkowo dodano automatyczne aktualizowanie tychże sterowników. Był to jeden z największych problemów dotychczasowych wersji Endeavour, który na szczęście został rozwiązany. Kolejne rzeczy dotyczą Calamares, czyli graficznego instalatora systemu, który został zmodyfikowany tak, aby wyglądem nawiązywał do designu systemu, a także naprawiono kilka w nim błędów. Nie zabrakło również wbudowanego wsparcia dla VMWare w ISO systemu.

Endeavour OS z aktualizacją! Co nowego dodano?

Ponadto dodano kilka własnych aplikacji startowych. Pierwszym z nich jest Pahis, czyli specjalne narzędzie terminalowe pokazujące historie pakietów. Kolejną jest Eos-log-tool, czyli program z interfejsem graficznym ułatwiający tworzenie plików z logami i historiami błędów. Co ciekawe, aplikacja witająca nowego użytkownika doczekała się tłumaczenia na kilka języków, w tym na polski. Muszę również wspomnieć o dodaniu menedżera okien i3-wm, który został tutaj zmodyfikowany tak aby tiling by skuteczny, a zarazem prosty w obsłudze.

Endeavour OS możemy pobrać w najnowszej wersji prosto ze >strony autorów<. Oczywiście system jest w pełni darmowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!