EuroLinux 8 już jest i to dla każdego! Polski system dla firm został opublikowany za darmo

eurolinux

Systemy oparte o Linux sprawdzają się bardzo dobrze w środowisku firmowym, gdzie wymagane są specjalistyczne narzędzia, bądź oprogramowanie skrojone specjalnie pod pracowników. Jedną z takich dystrybucji jest polski EuroLinux, który został wydany w przełomowej wersji 8. Dlaczego przełomowej? Otóż od teraz system ten jest darmowy.

EuroLinux 8 za darmo i dla każdego

EuroLinux to polska dystrybucja Linuxa tworzona z myślą o firmach. Co prawda, Linux jest darmowy, jednak dystrybucje już nie muszą takie być. Ponadto zakup licencji na taki system, to również wykupienie wsparcia, które jest wręcz wymagane w komercyjnym środowisku (niektóre popularne darmowe dystrybucje oferują wykupienie wsparcia). Teraz jednak EuroLinux został wydany w wersji 8. i jest ona przełomowa.

Otóż od teraz EuroLinux został opublikowany zgodnie z zasadami Open Source i może z niego skorzystać każdy – zarówno użytkownik firmowy, jak i domowy. Ale co to EuroLinux? Jest to system kompilowany w oparciu o kod źródłowy Red Hat Enterprise Linux, który to jest systemem stabilnym. EuroLinux może okazać się wybawianiem zwłaszcza teraz, kiedy CentOS (darmowa wersja RHEL) przechodzi na tryb bycia raczej dystrybucją testową niż stabilną.

Co ważne, EuroLinux jest zgodny z pakietami tworzonymi z myślą właśnie o RHEL, CentOS oraz Fedora Linux. Z tego też powodu mamy dostęp do ogromnego i gotowego zestawu przeróżnego oprogramowania. Sam korzystam z Fedory i jeszcze nie miałem problemu z żadną aplikacją (oprócz Aegisub, ale to dosyć stara aplikacja, więc nie dziwię się, że brakuje odpowiedniego pakietu).

eurolinux
Na EuroLinux zagracie nawet w Cyberpunka 2077 (fot. EuroLinux)

Jak twierdzą sami twórcy, zestaw narzędzi oferowanych przez EuroLinux powstał z myślą o środowisku firmowym. Nic jednak nie przeszkadza temu, aby z tego systemu korzystać również w domu do potrzeb właśnie stricte domowych – chociażby pisanie dokumentów, granie w gry czy oglądanie filmów. Wszak na dzień dobry dostajemy środowisko graficzne GNOME. Tym bardziej stoi za tym fakt, że taka Fedora kierowana właśnie jest do użytkownika domowego, a EuroLinux to ta sama rodzina dystrybucji.

O EuroLinux więcej dowiecie się >>stąd<<, a także zapoznacie się z jego możliwościami konfiguracji.

EuroLinux 8 pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!