Firefox 81 już jest! Zmiany odczują przede wszystkim użytkownicy Linuxa

Firefox 81 już jest! Zmiany odczują przede wszystkim użytkownicy Linuxa

Mozilla Firefox to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome i bardzo cieszę się, że nadal jest rozwijany, a dodawane do niego funkcje są bardzo przydatne. Przeglądarka właśnie doczekała się aktualizacji, a zmiany odczują przede wszystkim użytkownicy Linuxa.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Ostatnio nawet przetestowałem Firefox Beta na Androida i bardzo mi się spodobał (więcej dowiecie się >>stąd<<).

Warto przeczytać: Zła wiadomość dla fanów Mozilli. Firma pozbywa się dwóch usług

Mozilla Firefox 81

Aby konkurować z większymi przeglądarkami, Mozilla musi na bieżąco aktualizować Firefoxa. Wersja 81 wnosi kolejne rzeczy, które znacznie usprawniają pracę. Pierwszą nowością jest domyślne włączenie przyspieszenia sprzętowego w systemach typu Linux. Poprzednia aktualizacja co prawda oferowała dekodowanie GPU, jednak trzeba było je włączyć ręcznie. Dodatkowo pojawiła się opcja, która pozwala na nadpisanie ustawień przywracania otwartych okien na wybranych przestrzeniach roboczych. Funkcja ta jest opcjonalna i należy włączyć ją w about:config, gdzie występuje pod nazwą widget.workspace-management.

Ponadto Firefox 81 pozwala na zapisywanie, zarządzanie i przywracanie danych kart płatniczych, wypełnianie formularzy w dokumentach PDF, lepsze wykrywanie Obrazu w obrazie, ulepszone sterowanie dźwiękami i usprawnione wsparcie dla aplikacji Jitsi. Mozilla nie zapomniała o deweloperach i również dodała kilka rzeczy specjalnie dla nich, które dostępne są w trybie deweloperskim. Przeglądarka dostała również nowy motyw o nazwie Firefox Alpenglow, który zalewa ekran fioletowymi barwami.

firefox
Motyw Alpenglow

Przeglądarka Firefox w wersji 81 już została wydana i można ją instalować. W przypadku Windowsa musimy wejść w Opcje i nacisnąć na Sprawdź dostępność aktualizacji. Natomiast na Linuxie aktualizację można wykonać poprzez menedżer pakietów.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!