Nowy Firefox na Androida już jest i naprawdę mi się podoba!

firefox

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Firefox na Androida był… średni, o czym Mozilla bardzo dobrze wiedziała. Dlatego też już teraz możemy korzystać z kompletnie nowego mobilnego Firefoxa!

Firefox na Androida w końcu jest dobry!

Dotychczasowy Firefox na Androida był dosyć przeciętny. Sam z niego korzystałem kilka dni w marcu bieżącego roku. Co prawda działał, ale o wiele wolniej niż konkurencja, a do tego oferował niezbyt wygodny interfejs. Mozilla postanowiła zbudować kompletnie nowego mobilnego Firefoxa. Czy udało im się stworzyć dobrą aplikację? Według mnie tak.

Warto przeczytać: Mozilla porównała przeglądarki Firefox i Brave. Zgadnijcie kto wygrał

Z nowego Firefoxa korzystam już od kilku dni (za sprawą Firefox Beta) i jestem pozytywnie zaskoczony. Interfejs został dosyć mocno zmieniony i choć nadal jest podobny do tego starego, tak bardziej przypomina Google Chrome. Ponadto różni się nieco strona główna, gdzie mamy nie tylko ulubione strony internetowe, ale również kolekcje. Pozwala to na wygodne posegregowanie witryn ze względu na kategorie, na przykład w kolekcji Social możemy umieścić odnośniki do Facebooka, Twittera czy MeWe, a w kolekcji Studia – do wirtualnego dziekanatu.

Dodano również ochronę użytkownika znaną z desktopowej wersji Firefoxa. Funkcja ta pozwala zachować użytkownikowi większą prywatność w sieci. “Mocą ochrony” możemy sterować w ustawieniach. Ponadto wprowadzono obsługę motywów (można przełączać się między jasnym i ciemnym) oraz możliwość przeniesienia paska adresu na dół ekranu. Od teraz Firefox powinien obsłużyć więcej znanych wtyczek.

firefox
Ochrona użytkownika w nowym Firefoxie

Nowy Firefox działa bardzo szybko, a strony są wczytywane zawsze poprawnie (choć są one nieco mniejsze niż w Chrome – to znaczy na raz wyświetla się więcej treści). Ponadto interfejs nareszcie jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Nie można również zapomnieć o dodatkach, które ulepszają pracę z przeglądarką. Nadal jednak możemy tutaj dostrzec wiele braków, chociażby takiego elementu jak gesty. Takie przeciągnięcie od góry w dół byłoby przydatne aby szybko odświeżyć stronę.

Nową wersję przeglądarki internetowej Firefox znajdziecie w >>Sklepie Google Play<<.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!