Zła wiadomość dla fanów Mozilli. Firma pozbywa się dwóch usług

Zła wiadomość dla fanów Mozilli. Firma pozbywa się dwóch usług

Mozilla stworzyła kilka całkiem udanych usług i aplikacji. Nie musimy więc korzystać z Firefoxa, by cieszyć się takimi rzeczami jak menedżer haseł Lockwise czy klient poczty Thunderbird. Niestety, jak się okazuje Mozilla porzuca dwa swoje projekty – Notes oraz Send.

To koniec Notes by Firefox oraz Send

2020 to szczególnie trudny rok dla Mozilli. Jeszcze kilka tygodni temu świat obiegła informacja mówiąca, że firma została zmuszona zwolnić wielu pracowników. Teraz natomiast deweloperzy szukają kolejnych oszczędności i zamierzają odciąć się od projektów, których przyszłości już nie widzą. Niestety, jeśli jesteś użytkownikiem Firefox Notes i/lub Firefox Send to mam dla Ciebie złą wiadomość.

Warto przeczytać: Brak dodatków w mobilnym Firefoxie? Mozilla komentuje

Z Firefox Notes (a raczej Notes by Firefox) sam miałem okazję korzystać. Była to dosyć lekka i przejrzysta aplikacja do tworzenia i przechowywania zaszyfrowanych notatek. Nie była ona zbyt rozbudowana, ale dostęp do niej był całkiem prosty – za pośrednictwem wtyczki do przeglądarki oraz aplikacji na smartfony. Z tego co nam wiadomo, aplikacja Notes na Androida będzie dostępna do zainstalowania jeszcze do listopada. Notes w formie wtyczki do przeglądarki pozostanie z nami na dłużej i dostanie możliwość wyeksportowania notatek do pliku.

Notes
Notes by Firefox

Firefox Send to był natomiast inny eksperyment i całkiem wygodna platforma pozwalająca na szybkie i proste udostępnianie plików w zaszyfrowanej formie. Niestety, niektórzy użytkownicy zaczęli wykorzystywać Send do wysyłania złośliwego oprogramowania i przeprowadzania ataków typu spear phishing. Już w trakcie wakacji Mozilla zdecydowała się zdjąć usługę, a teraz potwierdza, że nie ma zamiaru jej przywracać.

Jest nam bardzo przykro, że Mozilla musi pozbyć się kilku ważnych usług. Wiemy, że oferowane przez nich produkty są po prostu dobre, bezpieczne i dobrze zbudowane. Z czego można korzystać zamiast Firefox Notes? My polecamy Joplin oraz Standard Notes. Natomiast zamiast Firefox Send – pCloud.

Co myślicie o zmianach przygotowanych przez Mozillę? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!