Firefox będzie miał nowy wygląd, który jest… dziwny

Firefox
Logo Firefoxa

Mozilla ciągle pracuje nad rozwojem swojej przeglądarki Firefox, którą można określić jako jedyną prawdziwą konkurencję dla Google Chrome. Jak się okazuje, firma zamierza zaimplementować nowy design, który wygląda ciekawie, a zarazem dziwnie.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Ostatnio nawet przetestowałem Firefox Beta na Androida i bardzo mi się spodobał (więcej dowiecie się >>stąd<<).

Warto przeczytać: Firefox 85 wydany! Co nowego dodano?

Firefox z nowym designem

Mozilla pracuje nad nieco zmodyfikowanym designem przeglądarki, który otrzymał nazwę własną “Proton”. Część nowości już mamy okazję testować instalując wersję Nightly przeglądarki. Nie mogliśmy się powstrzymać i sami zainstalowaliśmy Firefoxa z nowym wyglądem.

Co więc nowego w Firefoxie? Pierwsze co rzuca się w oczy, to znacznie pogrubiony pasek z otwartymi kartami. Z tego co nam wiadomo, ma to poprawić korzystanie z przeglądarki na ekranie dotykowym.

firefox
Firefox Nightly z Proton w systemie Pop!_OS

Zmieniono także menu typu hamburger, w którym jest czysty tekst bez żadnych grafik, a także zmniejszono liczbę pozycji, dzięki czemu całość jest czytelniejsza.

firefox
Nowe menu w Firefox Nightly w systemie Ubuntu (fot. OMG!Ubuntu)

Dodano także specjalne menu w widoku nowej karty, które pozwala na szybką modyfikację tego, co jest wyświetlane. Muszę dodać, że ekran wyboru motywów przeniesiono do ustawień głównych. Nie ma za to możliwości dodania kolejnych przycisków na górny pasek, co do tej pory było jedną z najciekawszych funkcji Firefoxa.

Firefox
modyfikacja elementów w widoku nowej karty

Muszę zaznaczyć, że nie jest to finalny design, który zostanie zaprezentowany w stabilnej wersji Firefoxa. Przez kolejne tygodnie Proton może się jeszcze znacznie zmienić.

Wygląd nowego paska kart jest całkiem ciekawy, jednak nienaturalnie duży, a przecież nie każdy komputer jest wyposażony w ekran dotykowy. Dziwi także usunięcie możliwości dodawania specjalnych przycisków na pasek adresowy. Liczę, że Mozilla jakoś lepiej pogodzi zalety starego Firefoxa z Protonem.

Warto dodać, że sama instalacja Firefoxa Nightly nie wystarczy. Trzeba również wejść w about:config i uruchomić flagę browser.proton.enable. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki wracamy do about:config i uruchamiamy kolejno: browser.proton.tabs.enabled, browser.proton.appmenu.enabled oraz browser.newtabpage.activity-stream.newNewtabExperience.enabled. Od teraz możemy cieszyć się nowym interfejsem Firefoxa!

Z jakiej przeglądarki korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!