Firefox 85 wydany! Co nowego dodano?

Firefox
Logo Firefoxa

Mozilla Firefox to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome i bardzo cieszę się, że nadal jest rozwijany, a dodawane do niego funkcje są bardzo przydatne. Przeglądarka właśnie doczekała się aktualizacji do wersji 85.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Ostatnio nawet przetestowałem Firefox Beta na Androida i bardzo mi się spodobał (więcej dowiecie się >>stąd<<).

Warto przeczytać: Zła wiadomość dla fanów Mozilli. Firma pozbywa się dwóch usług

Mozilla Firefox 85

Nowy Firefox to przede wszystkim porzucenie wsparcia dla Adobe Flash Player. Tak, 2021 to rok, w którym w końcu pożegnaliśmy tę technologię, a to też sprawia, że deweloperzy usuwają dla niej wsparcie. Wprowadzono za to nowe funkcje odpowiedzialne za zachowanie prywatności i bezpieczeństwa. jedną z nich jest “Partycjonowanie Sieci”. Element ten ma zapewnić nam prywatność poprzez podzielenie zasobów sieciowych zamiast ich udostępniania w celu wyeliminowania śledzenia między witrynami. Funkcja ta jest wbudowana w przeglądarkę i w żaden sposób nie możemy nią manipulować z poziomu ustawień, ale można ją za to wyłączyć w about:config.

Wprowadzono także ułatwione dodawanie i zarządzanie zakładkami. Przeglądarka od teraz zapamięta Twoje ulubione miejsce zapisywania zakładek, dzięki czemu czynność ta staje się o wiele wygodniejsza. Ponadto dodano możliwość szybkiego usunięcia wszystkich zapisanych loginów w systemie synchronizacji w Firefoxie.

Firefox 85 wydany! Co nowego dodano?
(fot. 9To5Linux)

Najnowsza aktualizacja jest już dostępna. W przypadku Windowsa uaktualnienie możecie wymusić z poziomu ustawień przeglądarki. Na Linuxie natomiast stosowną aktualizację znajdziecie w wybranym menedżerze pakietów.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!