Firefox Snap na Ubuntu ma działać lepiej

Firefox 102
Firefox 102

Firefox w wersji Snap miał rozwiązać wiele problemów, ale przy okazji zrodził mnóstwo nowych. Na szczęście deweloperzy pracują nad poprawkami.

Firefox Snap ma być lepszy

W systemie Ubuntu, Firefox jest dystrybuowany za pomocą pakietów Snap. Miało to przyspieszyć aktualizowanie przeglądarki. Jednakże to zrodziło wiele problemów, z którymi wcześniej ten program nie musiał się borykać, a wolne uruchamianie się to jeden z najbardziej objawowych. Na szczęście deweloperzy ciężko pracują nad poprawkami, a jedna z ostatnich aktualizacji miała wnieść “zauważalne” zmiany.

Jak twierdzą deweloperzy, Firefox ma się teraz uruchamiać o 50% szybciej – a przynajmniej po pierwszej instalacji. Podobno rozwiązaniem było ograniczenie ładowania paczek językowych do tylko jednej – tej, którą wykorzystuje system operacyjny. Innym źródłem przyspieszenia jest zdecydowanie się na wykorzystanie szybszego algorytmu kompresji paczek gnome-3-38-2004 oraz gtk-common-theme.

Firefox w Snapcraft
Firefox w Snapcraft

Zamiast wolnego XZ teraz wykorzystywany jest LZO. Podobno ta zmiana ma być zauważalna również przy okazji korzystania z innych programów Snap bazujących na tych paczkach. Kolejnym krokiem ma być wykorzystanie wielu wątków CPU do dekompresji przeróżnych komponentów. Finalnie Firefox ma naprawdę mocno przyspieszyć. Ale czy będzie szybszy od standardowej wersji DEB? Zobaczymy.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!