Ten jeden prosty trick sprawia, że Firefox na Linuxie działa szybciej!

Firefox
Logo Firefoxa

Mozilla Firefox to wciąż bardzo dobra i popularna przeglądarka, która jako jedna z niewielu nie ugięła się i dalej rozwija swój własny silnik, pomimo tego, że konkurencja w postaci Opery czy Microsoft Edge przeszła na Chromium. Firefox to również ulubiona przeglądarka użytkowników Linuxa. Jak się okazuje, istnieje specjalny trick, dzięki któremu Firefox na Pingwinku działa znacznie szybciej!

Mam wrażenie, że Firefox apogeum swojej popularności ma dawno za sobą. To jednak nie oznacza, że produkt stał się gorszy. Aktualnie Firefox jest niezwykle wygodną i szybką przeglądarką internetową, z której dalej korzysta bardzo dużo osób i jako jedyna jest prawdziwą konkurencją dla Chrome, bowiem wszystkie inne popularne przeglądarki (chociażby Microsoft Edge czy Opera) jako bazę wykorzystują Chromium.

Warto przeczytać: Nareszcie można włączyć Zoom w przeglądarce Firefox

Prosty trick, który sprawia, że Firefox na Linuxie działa szybciej!

Do Firefoxa na Linuxie zawitała nowa rzecz, jednakże nie jest ona domyślnie uruchomiona. Co to jest? Jest to napisany w Rust WebRender, który ma zastąpić istniejący już kompozytor Gecko. Jak to działa? Dzięki WebRender za renderowanie strony ma nie odpowiadać tylko CPU, ale również GPU. Jest to dosyć sensowne, bowiem układ graficzny o wiele lepiej poradzi sobie z zadaniami związanymi z elementami graficznymi. Do tej pory większość obliczeń brał na siebie CPU, przez co jego zużycie drastycznie wzrastało. Nie dość, że procesor wykonywał działania graficzne wolniej, to jeszcze zużywał o wiele więcej energii. Teraz ogromną część pracy przejmie GPU. Przypomina mi to problem, który jeszcze do niedawna bardzo mi przeszkadzał w Linuxie, a mianowicie brak przyspieszenia GPU podczas oglądania filmów na Youtube.

Z tego co udało się nam ustalić, wzrost szybkości działania Firefoxa powinni zauważyć wszyscy użytkownicy Linuxa, jednakże najbardziej jest to widoczne podczas korzystania z serwera wyświetlania Wayland. Jak donosi Łukasz Ereciński, pracownik PINE64, dzięki nowej funkcji Firefox znacznie przyspieszył również na laptopie Pinebook Pro.

Firefox
about:config w Firefox

Jak włączyć WebRender? Na pasku adresu należy wpisać about:config i wyszukać tam opcję gfx.webrender.all. Po prawej stronie powinniśmy ujrzeć przycisk służący za zmianę wartości false na true. Należy go nacisnąć. I to już. Funkcja jest dostępna również na systemach Windows oraz MacOS.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!