Firefox zastąpi menedżer haseł na Androidzie. Funkcja jest już testowana

Firefox

Firefox stara się zdobyć użytkowników na wszelkie sposoby. Jak się okazuje, deweloperzy testują nową funkcję, która sprawi, że przeglądarka stanie systemowym menedżerem haseł.

Firefox to popularna przeglądarka internetowa. Niestety, w ostatnich latach nieco podupadła i użytkownicy chętnie przechodzą na Chrome lub inne produkty bazujące na Chromium. Firefox jednak pozostaje jedyną popularną przeglądarką, która wykorzystuje własny silnik renderowania. Ponadto ciągle wprowadza wiele ciekawych nowości. Co prawda, Firefox nie jest moją główną przeglądarką, jednak zawsze instaluje ją jako tą drugą i przydaje mi się w wielu przypadkach. Możliwe, że w przyszłości przejdę na Firefoxa już w całości.

Firefox zastąpi menedżer haseł. Nie, nie mówię o Lockwise

Jak się okazuje Firefox 93 Beta daje możliwość wykorzystania przeglądarki jako systemowy menedżer haseł. Jest to o tyle ciekawe, że Mozilla już oferuje dedykowany menedżer haseł – Lockwise, jednak ten jest dla użytkowników opcjonalny i dalej mogą korzystać z podstawowego i wbudowanego w przeglądarkę menedżera.

Firefox wykorzystuje natywne API do wypełniania pól danymi – podobnie jak robi to chociażby BitWarden. Użytkownicy jednak skarżą się, że na ten moment funkcja działa średnio. Dane do wypełnienia nie pokazują się na pasku klawiatury, a w klasycznym, wysuwanym menu pod polami. Ponadto Firefox nie pozwala na ręczne dodawanie danych logowania, co też jest mocno ograniczające.

Spodziewamy się jednak, że funkcja zostanie znacznie rozszerzona. Warto dodać, że z Chrome było podobnie – wiele osób zapisywało hasła wewnątrz przeglądarki, po czym ta nagle stała się menedżerem haseł. Może Firefox chce osiągnąć to samo? Możliwe, jednak Mozilla oferuje też dedykowany menedżer Lockwise, który jest o wiele lepiej przygotowany niż funkcja wewnątrz przeglądarki internetowej.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!