Sony wprowadza na rynek swój nowy, flagowy smartfon! Oto Xperia 1 VI

Sony Xperia 1 VI oficjalnie zaprezentowana

Zgodnie z zapowiedziami, firma Sony zaprezentowała dzisiaj oficjalnie swój najnowszy, flagowy model, który doczekał się wielu standardowych zmian i ulepszeń technologicznych. Sony Xperia 1 VI może jednak pochwalić się nowym teleobiektywem zmiennoogniskowym oraz sztuczną inteligencją AI. Zobaczcie sami, co jeszcze oferuje omawiany model. 

Co oferuje Sony Xperia 1 VI?

Zacznijmy od tego co najważniejsze i na czym najbardziej skupia się sam producent. Mowa o systemie przetwarzania opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez Sony przetworniku obrazu Exmor T w obiektywie 24 mm. Producent chwali się, że Xperia 1 VI pod względem poziomu szumu i dynamiki dorównuje jakością obrazu aparatom pełnoklatkowym. Osłabia zakłócenia i rozszerza zakres dynamiczny w słabym oświetleniu. 

Sony Xperia 1 VI oficjalnie zaprezentowana
fot. producenta

Najnowszy optyczny teleobiektyw zmiennoogniskowy może pochwalić się zakresem ogniskowych 85-170 mm i 7,1-krotnym zoomem optycznym. Zastosowany teleobiektyw może też być wykorzystywany do zdjęć makro, w przypadku których minimalna odległość od obiektu wynosi 4 cm. Zastosowanie optycznego zoomu ułatwia wykonywanie zdjęć odległym obiektom w wysokiej rozdzielczości. Główna jednostka ma rozdzielczość 48 Mpx, optykę ZEISS oraz optyczną stabilizację obrazu. Do tego producent dorzuca też obiektyw ultraszerokokątny.  

Sony Xperia 1 VI oferuje nowy system automatycznego śledzenia ostrości z szacowaniem postawy człowieka. Jest to funkcja AI pochodząca z aparatów z serii Alpha. W praktyce sztuczna inteligencja rozpoznaje sylwetkę ludzką  i pozwala dokładnie utrzymywać ostrość nawet w trudnych warunkach. Producent chwali się też nowa aplikacją aparatu, która ułatwiać ma posługiwanie się aparatem bez ograniczenia dostępności twórczych narzędzi, takich jak tryby fotografowania PSM czy dostosowywanie ustawienia koloru. Ponadto, funkcja śledzenia dotykiem umożliwia teraz automatyczne ustawianie jasności i korygowanie kolorystyki, a nowy tryb wideo Pro pozwala na szczegółowe regulowanie ustawień filmów.  

Do tej pory smartfony Sony charakteryzowały się wyświetlaczami o proporcjach 21:9, przez które urządzenia były charakterystycznie długie i wąskie. W przypadku najnowszego flagowca producent zdecydował się na zastosowanie krótszego i szerszego ekranu o proporcjach 19,5:9. Co więcej, wraz z proporcjami zmieni się także rozdzielczość ekranu – producent zdecydował się zrezygnować z 4K na rzecz WQHD+. Zastosowany wyświetlacz cechuje się również częstotliwością odświeżania obrazu 120 Hz i próbkowaniem dotyku z prędkością 240 Hz. Sony chwali się też wykorzystaniem technologii remasteringu z użyciem sztucznej inteligencji, zapewniającą wyższy kontrast, lepsze kolory i wyraźniejszy obraz. 

Do tego wszystkiego dochodzi też o 50% zwiększona jasność wyświetlacza i funkcja „widoczność w słońcu”, która poprawia widoczność w pełnym słońcu. Rozwiązanie to działa w oparciu o sztuczną inteligencję, która w czasie rzeczywistym analizuje klatki i jasność otoczenia w celu uniknięcia prześwietlenia w najjaśniejszych fragmentów. 

Sony Xperia 1 VI oficjalnie zaprezentowana
fot. producenta

Sony Xperia 1 VI może pochwalić się wysoką wydajnością za sprawą procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, który wykonany jest w 4 nm procesie technologicznym i składa się z jednego rdzenia Cortex-X4 o taktowaniu 3.3 GHz, trzech rdzeni Cortex-A720 o taktowaniu 3.2 GHz, dwóch rdzeni Cortex-A720 o taktowaniu 3.0 GHz, dwóch rdzeni Cortex-A520 o taktowaniu 2.3 GHz oraz grafiki Adreno 750. W tym miejscu warto wspomnieć o funkcji „Pomocnik gracza”, która optymalizuje liczbę klatek na sekundę dynamicznie dostosowując obciążenie procesora i liczbę klatek na sekundę do środowiska gry. Ulepszone funkcje dotykowe umożliwiają wybór trzech szybkości śledzenia i dwóch poziomów dokładności stuknięć. Producent informuje, że rozwiązanie to zapewnia znakomite warunki zarówno do grania, jak i strumieniowych transmisji, gdy kluczowe znaczenie ma czas reakcji. 

Smartfon może się pochwalić dobrym dźwiękiem zarówno z głośników, jak i słuchawek. Nowość Sony wyposażona została w złącze słuchawkowe 3.5 mm z nowym, zaawansowanym obwodem audio, innowacyjnymi technologiami audio i nowymi głośnikami stereo o ulepszonych parametrach. Japończycy chwalą się, że ograniczone zostały zniekształcenia przy dużej głośności oraz zoptymalizowano odtwarzanie niskich częstotliwości, co przełożyło się na wzrost ciśnienia akustycznego. 

Xperia 1 VI obsługuje najnowsze technologie i formaty audio, takie jak High-Resolution Audio, High-Resolution Audio Wireless, LDAC czy też Snapdragon Sound. Wybrane modele słuchawek bezprzewodowych umożliwiają włączenie trybu AAC (Advanced Audio Coding) Connection. 

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o obecności akumulatora o pojemności 5000 mAh, która według zapewnień producenta powinna wystarczyć na dwa dni typowego użytkowania. Producent zwraca uwagę w tym miejscu na to, że Xperia 1 VI jest lekki i ma mniejszą grubość niż poprzednie generacje. Na dłuższy czas działania według firmy wpływ ma też technologia chłodzenia vapour chamber, nowego wyświetlacza o niskim poborze mocy i specjalnej, energooszczędnej technologii umożliwiać ma ciągłe odtwarzanie filmów przez ponad 36 godzin. 

Nowość Sony wyposażona została również w technologię szybkiego ładowania przewodowego, która pozwala naładować urządzenie do 50 % w ciągu 30 minut. Nie mogło oczywiście zabraknąć funkcji ochrony baterii i ładowania adaptacyjnego, które zapobiegać mają przeciążaniu ładowanego akumulatora.

Na ile wyceniona została Xperia 1 VI?

Nowość Sony trafi do przedsprzedaży już jutro (tj. 16.05.2024) w cenie ustalonej na 6500 złotych. 

Źródło: Informacja prasowa Sony

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!