Gadu-Gadu przestanie być w pełni darmowe. Ale ma ku temu dobry powód

gg gadu gadu

GG (czy właśnie Gadu-Gadu) to niegdyś popularny w Polsce komunikator internetowy. Niestety, wiele czynników, w tym popularyzacja Facebook Messengera sprawiły, że odszedł on w niemałe zapomnienie. Pomimo ostatnich dużych inwestycji, producenci muszą przejść na plan freemium.

Gadu-Gadu przestanie być w pełni darmowe, ale to nie jest taki zły pomysł

GG to komunikator internetowy, który dosłownie otworzył Polakom drogę do prostej komunikacji internetowej. Wywodzi się on z naszego kraju i to tutaj bił rekordy popularności. Niestety, podobnie jak wiele innych internetowych, polskich gigantów sfery społecznościowej, zaczął nieco podupadać. W przeciwieństwie jednak do Naszej Klasy, nie zrezygnowano z rozwoju, co podkreślają sami twórcy.

GG wróciło do polskich rąk 4 lata temu i natychmiast rozpoczął się szybki rozwój komunikatora mający na celu dogonienie konkurencji. Twórcy wypisują wiele z nowości, ale warto wspomnieć o chociażby anglojęzycznej wersji aplikacji, umieszczenie programu w AppGallery, weryfikację kont (podobnie jak na Twitterze) czy dedykowaną rejestrację dla firm. Dodano rozmowy głosowe i wideo w wersji przeglądarkowej czy skupiono się na bezpieczeństwie.

Zderzyliśmy się ze ścianą – takie podsumowanie mają dla nas właściciele GG. Dlaczego? Pomimo 4 lat rozwoju i rozbudowy, a także inwestycji kilku milionów złotych, Gadu-Gadu ciągnie za sobą wieloletni stos technologii, który po prostu jest przestarzały, a próba wyciągnięcia z niego jeszcze więcej jest niemożliwa lub szalenie trudnia. Na dłuższą metę to nie ma sensu.

gadu-gadu gg
GG w systemie Linux

Dlatego też twórcy postanowili przejść z planu w pełni darmowego na freemium. Spokojnie, wszystkie do tej pory dostępne funkcje będą darmowe dla każdego. GG Premium (bo tak ma nazywać się płatny typ konta) będzie zawierać pakiet dodatkowych korzyści. Opłata ma nie być duża, ale przyczyniająca się do rozwoju lokalnego biznesu.

GG Premium – co zaoferuje?

GG od razu zdradza co dostaniemy w ramach konta premium:

  • GG bez reklam na każdym urządzeniu, na jakim się zalogujesz do GG
  • Zwiększenie miejsca na zdjęcia w Galerii: z 4 do 100 zdjęć
  • Wydłużony okres dostępności Twoich plików z 90 do 365 dni
  • Nielimitowane wiadomości i zaproszenia wysłane do nieznajomych z Ruletki
  • Nielimitowane wiadomości i zaproszenia wysłane do osób z Katalogu Publicznego
  • Twój profil będzie w czołówce wyników wyszukiwania w Katalogu Publicznym

Warto dodać, że dotychczasowy abonament bez reklam zostanie użytkownikom automatycznie przekonwertowany na GG Premium. GG zachęca do zakupu tej subskrypcji (ta kosztuje 3,5 zł w rozliczeniu miesięcznym, 2,99 zł w rozliczeniu półrocznym i 2,5 zł w rozliczeniu rocznym), która zostanie przekonwertowana. Wprowadzenie GG Premium jest wstępnie zaplanowane na 14 marca bieżącego roku.

GG (Gadu-Gadu) – tutaj nadal jest droga do rozwoju

Nie wiem czy twórcom uda się odzyskać popularność bazując tylko na sentymencie. Ale chyba oni to wiedzą, bowiem już zapowiedzieli, że pozyskane pieniądze (czy to z GG Premium, czy poprzez Crowdfunding udziałowy) wydadzą na rozwój i w zasadzie przebudowanie aplikacji.

GG zostanie przepisane na najnowsze technologie (zarówno na desktop, jak i urządzenia mobilne i przeglądarki), a także dostanie nowy układ, design i funkcje. Mało tego, bezpieczeństwo ma zostać znacznie poprawione i pojawi się szyfrowanie end-to-end. Twórcy dodają, że dalej program rozwijają, a już niedługo zobaczymy rozmowy audio/wideo na urządzeniach mobilnych oraz elektroniczny portfel dla zweryfikowanych użytkowników GG, który będzie nazywać się “Skarbonką GG”

GG
(fot. GG)

Tutaj bez żadnej ironii dodam, że Gadu-Gadu może być realnie pierwszym, bezpiecznym komunikatorem internetowym zgodnym z nowymi standardami prosto z Polski. Jeśli twórcy dotrzymają obietnic, to na naszych oczach może zrodzić się faktyczny konkurent dla Signala czy Telegrama. Pomimo, że jestem użytkownikiem Telegrama, to trzymam kciuki za GG. Wszak Gadu Gadu ma doświadczenie w budowaniu komunikatora internetowego.

Do tej pory prym wiodły takie komunikatory jak Messenger czy WhatsApp, jednak od roku postępuje chęć zmiany, gdzie użytkownicy przesiadają się na alternatywy. GG może być jedną z nich.

Źródło: Gadu-Gadu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!