GNOME 43 wprowadzi coś, o czym marzę od dawna. Chodzi o audio

GNOME-42-audio

O ile GNOME uważam za najwygodniejsze środowisko graficzne w świecie Linuxa, tak ma ono pewne braki, których nie można w żaden sposób normalnie wytłumaczyć. Jednym z braków jest wybierak audio w podręcznym menu. Na szczęście się to zmienia!

Wybierak audio natywnie w GNOME 43

Okej, GNOME to naprawdę przyjemnie i wygodne środowisko, które stawia przede wszystkim na minimalizm i pozbywanie się niektórych elementów. Rozumiem brak ikon na pulpicie, docka czy nawet ikon tray (choć i tak są mi potrzebne). Ale serio, dlaczego nie ma wybieraka audio? Dlaczego jak mam potrzebę zmiany urządzenia wyjściowego to muszę przekopywać się przez główne ustawienia? Niemalże wszystkie inne środowiska graficzne oferują skrót, który pozwala szybko to zmienić.

Wybierak audio
Wybierak audio dodany za pomocą wtyczki

Na szczęście niektóre niedoskonałości GNOME można naprawić wtyczkami. I tak właśnie zawsze instaluję trzy – ikony tray, skróty urządzeń Bluetooh oraz właśnie wybierak audio. Dokładnie wybieram wtyczkę Sound Input & Output Device Chooser. Jak się jednak okazuje, w GNOME 43 pojawi się natywne rozwiązanie!

Twórcy GNOME pochwalili się, że w menu podręcznym wybierak audio pojawi się natywnie. Będzie wyglądać to podobnie jak w przypadku wyżej wypisanej wtyczki, ale jest to element rozwijany (bez wyświetlania nazwy aktualnie wykorzystywanego urządzenia) oraz dotyczy to tylko wyjścia. Choć nie jest to cała funkcjonalność rozszerzenia, to jestem zadowolony.

Masz wtyczkę, to po co Ci rozwiązanie natywne? – zapewne zapytacie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, wtyczka to wtyczka i czasami lubi się wysypać lub trzeba czekać aż wesprze nową wersję środowiska. A do tego GNOME działa tym lepiej i stabilniej, im korzystamy z mniejszej liczby wtyczek. Po drugie, wtyczka nie zawsze jest skuteczna i czasami zmiana urządzenia nie jest odnotowywana. Rozwiązanie natywne z pewnością rozwiąże ten problem.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!