GNOME z lepszym skalowaniem zmiennoprzecinkowym! Długo czekaliśmy

GNOME 42
GNOME 42

Użytkownicy ekranów z wysokimi rozdzielczościami mają powody do radości. Otóż GNOME nareszcie dostanie odpowiednie ustawienia związane ze skalowaniem interfejsu.

GNOME wesprze skalowanie zmiennoprzecinkowe

Aktualnie GNOME nie wspiera skalowania zmiennoprzecinkowego. W normalnej edycji tego środowiska graficznego domyślnie mamy opcję skorzystania ze skali 100%, 200% i 300%. Jak więc widać, skalowania o wartościach pomiędzy 100% a 200% nie ma. Można je uruchomić, ale jest to funkcja eksperymentalna i działa po prostu źle. Sam wolałem decydować się na skalę 100% lub 200%. To się jednak może zmienić.

Jak wynika z najnowszych informacji, deweloperzy GNOME pracują nad dodaniem obsługi skalowania zmiennoprzecinkowego do ustawień ekranów. Wartościami do wyboru będą 125%, 150% oraz 175%.

(fot. Allan Day)
Mockup wizji nowych ustawień dla ekranów w GNOME (fot. Allan Day)

Pojawi się także opcja włączenia Legacy HiDPI Compatibility dla aplikacji, które nie wykorzystują nowoczesnych technologii. Prawdopodobnie mowa tu o aplikacjach działających poprzez translację XWayland. Aplikacje natywne dla Waylanda już dzisiaj obsługują skalowanie. To może być ważna nowość, która wniesie lepsze działanie.

Skalowanie zmiennoprzecinkowe, a już zwłaszcza w GNOME, to funkcja której po prostu brakuje. Nawet w KDE Plasma zostało to dobrze rozwiązane. Kiepskie działanie skalowania interfejsu to był też powód przez który szukałem laptopa z ekranem Full HD, a nie 2K. Na szczęście Linux nadrabia braki.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!