Google Chrome będzie świetną przeglądarką… dokumentów PDF

chrome chromium

Aktualnie przeglądarki internetowe to niezwykle potężne aplikacje, które pozwalają na nie tylko przeglądanie Internetu, ale również odbywanie rozmów wideo, korzystanie z pełnych programów, przeglądanie dokumentów czy nawet być pełnoprawnym systemem operacyjnym. Jak się okazuje, Google chce nieco więcej pracy poświęcić jednej z tych zalet, a dokładnie przeglądaniu dokumentów PDF.

Zapewne wielu z Was korzysta ze swojej przeglądarki internetowej jako czytnika dokumentów PDF. Nic w tym dziwnego, bowiem zazwyczaj od razu po pobraniu danego pliku .pdf Chrome otwiera go wewnątrz siebie. Niestety, możliwości wbudowanego czytnika w przeglądarkę są dosyć niewielkie i Google zamierza to zmienić.

Warto przeczytać: Czy na Chromebooku można grać? Jeszcze jak!

Przeglądanie dokumentów w Google Chrome będzie jeszcze wygodniejsze!

Jak się okazuje, w Google Chrome 87 Beta pojawiła się kompletnie nowa przeglądarka plików PDF. Aby ją włączyć należy uruchomić flagę #pdf-viewer-update w chrome:flags. Jeśli chodzi o sam design to nowy czytnik PDF-ów wygląda dosyć podobnie do tego, który mamy teraz, jednak zmienił się zakres funkcji. Przede wszystkim dodano nowy panel boczny, który wyświetla listę stron, ich miniaturki i pozwala na szybsze skakanie po dokumentach (dokładnie tak samo wyglądającą funkcjonalność znajdziemy w czytniku PDF Okular na Linuxie). W tym miejscu znajdziemy również listę rozdziałów.

Google Chrome będzie świetną przeglądarką... dokumentów PDF
Nowy czytnik PDF-ów w Chrome Beta dla systemu Linux (fot. Android Police)

Mało tego, jeśli mamy dosyć spory ekran to docenimy możliwość wyświetlania dwóch stron na raz. Ponadto pływające przyciski służące do między innymi powiększania dokumentu zostały przeniesione na górny pasek i są one widoczne cały czas.

Z nowego czytnika PDF-ów powinni móc już niedługo skorzystać użytkownicy Google Chrome na komputerach z systemami Windows, Linux, macOS oraz Chrome OS. Ponadto nowa funkcjonalność powinna wylądować w innych przeglądarkach bazujących na Chromium, chociażby w Operze czy Brave Browser. Niestety, nowy czytnik dokumentów nie będzie dostępny w mobilnej wersji Google Chrome.

Jak oceniacie nowy czytnik PDF-ów? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!