Google Chrome wprowadzi opcję blokowania niezabezpieczonych pobrań ze stron HTTP

google chrome

Google wprowadzi nowa aktualizacje zabezpieczeń, która ma chronić użytkowników przed potencjalnym niebezpiecznym pobieraniem danych ze stron HTTP.

Bezpieczne połączenie

Strony korzystające z protokołu HTTPS stają się coraz częściej spotykane w internecie. Dawniej korzystały z nich głównie banki oraz witryny, które musiały dodatkowo zabezpieczyć dane klientów. W dzisiejszym świecie dane takie wprowadzana są na praktycznie każdej stronie, w czym wcale nie pomógł rozwój, chociażby serwisów streamingowych, czy usług opartych na subskrypcji. Google doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw korzystania z internetu w obecnej formie. Dlatego od dłuższego czasu wprowadza nowe aktualizacje zabezpieczeń, spośród których jednym z ważniejszych jest funkcja „zawsze używaj zabezpieczonych połączeń”. To właśnie ona ma stać się fundamentem dla nowych zabezpieczeń.

Google Chrome wprowadzi opcję blokowania niezabezpieczonych pobrań ze stron HTTP
macOS

Pobieranie pod kontrolą

Na chwilę obecna Chrome dokładnie sprawdza rodzaj połączenia i w sytuacji, gdy pojawi się takie, które jest starszym rodzajem HTTP, wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpieczeństwie. Opcja „zawsze używaj zabezpieczonych połączeń” będzie starała się wymusić na Chromie wyszukanie bardziej aktualnej wersji połączenia, najlepiej w HTTPS. Jeśli takie nie będzie dostępne, wówczas również zobaczymy na ekranie komunikat z odpowiednim ostrzeżeniem. Nowa aktualizacja idzie o krok dalej i zablokuje wszelkie pobieranie ze stron, które mają cokolwiek wspólnego z niezabezpieczonymi protokołami. Nawet jeśli strona oryginalnie ma protokół HTTPS, ale po kliknięciu link do pobrania przekieruje nas na stronę z protokołem HTTP, wówczas Chrome zablokuje tę akcję. Opcja ta będzie dostępna na razie tylko poprzez manualną zmianę flag w Chromie.

Źródło: 9to5google.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!