Google będzie słuchać naszego chrapania w nocy, ale czy tylko tego?

google logo

Telefony z systemem Android mogą w niedalekiej przyszłości otrzymać bardzo interesującą funkcję, którą jest śledzenie naszego snu. Miałoby się to odbywać za pomocą nasłuchiwania chrapania i kaszlu.

Co planuje Google?

Pomysł nie jest ani nowy, ani oryginalny, ale skoro Google się za niego bierze, to coś musi być na rzeczy. Na rynku znajdziemy telefony od Samsunga, które mają dokładnie taką samą opcję, nie wspominając o opaskach sportowych, które potrafią monitorować o wiele więcej niż tylko jakość naszego snu. Co ciekawe Google posiada nawet całą firmę, która takie opaski produkuje, a jest nią Fitbit. Firma opracowała również aplikację Nest Hub (widoczna na zdjęciu poniżej), która monitoruje właśnie chrapanie i kaszel w czasie snu. Po co więc Google zaczyna nowy projekt, który miałby wprowadzić tę funkcję do Androida?

nest hub max

Ambient Context

Google może mieć o wiele większe plany w stosunku do opisywanej funkcji, niż nam się wydaje. W przeciwnym razie przebicie się przez mocno nasycony rynek będzie praktycznie niemożliwe. Być może funkcja trafi jako standardowy dodatek dla telefonów Pixel lub zostanie w jakiś sposób połączona z Google Fit. Innym potencjalnym wykorzystaniem, na które wskazuje Mishaal Rahman z esper.io jest wykorzystanie Ambient Contextu, czyli technologi, która opiera się na zbieraniu danych na podstawie interakcji z użytkownikiem poprzez jego samą obecność. Ważne jest, że w tym przypadku dane te nie są gromadzone, ale przetwarzane i udostępniane wyłącznie użytkownikowi w formie raportu podsumowującego. Ambient Context podobno jest już obecny w Androidzie 13, chociaż nie został odpowiednio udokumentowany. Google zdecydowanie może próbować stworzyć zupełnie nową jakość dla funkcji monitorujących, jeśli użyje tej technologii.

Źródło: androidpolice.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!