Google Play Protect uważa YouTube Vanced za aplikację “szkodliwą”

YouTube Vanced

Jak wiemy, YouTube Vanced to świetna aplikacja, która kilkanaście dni temu została oficjalnie porzucona przez twórców. Teraz natomiast Google Play Protect zaczyna oznaczać ten program jako “szkodliwy”.

YouTube Vanced aplikacją “szkodliwą” – tak twierdzi Google Play Protect

YouTube Vanced to naprawdę popularna i uwielbiana aplikacja. W skrócie, jest to program, który pozwala nam oglądać YouTube na smartfonie z funkcjami premium bez kupowania premium. Mamy chociażby ulepszony tryb ciemny (AMOLED), brak reklam, odtwarzanie w tle i na zablokowanym ekranie oraz wiele, wiele innych funkcji. Niestety, kilkanaście dni temu dowiedzieliśmy się, że twórcy musieli zamknąć projekt. Pomimo tego, program dalej ma działać – nawet przez następne 2 lata.

A jednak Google Play Protect (taka funkcja systemowa na Androidzie z Usługami Google do sprawdzania bezpieczeństwa) uważa YouTube Vanced – a raczej Vanced Manager – za aplikację “szkodliwą”. Usługa namawia również użytkownika do natychmiastowego usunięcia programu.

YouTube Vanced Google Play Protect
(fot. Reddit)

Jak informuje 9To5Google, Google Play Protect już od kilkunastu godzin bombarduje użytkowników powiadomieniem mówiącym, że Vanced Manager może być aplikacją szkodliwą i zagraża telefonowi. Vanced Manager nie jest faktycznym YouTube Vanced, ale takim menedżerem, który właśnie ułatwia instalację i aktualizację YouTube Vanced, a także microG.

Nie znamy oficjalnego powodu dlaczego Google zdecydował się na taki krok. Niektórzy twierdzą, że powodem może być fakt, że Vanced Manager może instalować aplikacje z użyciem praw roota. Warto jednak dodać, że są inne programy, które również mają takie udogodnienie i nie są tak oznaczane przez Google Play Protect. Warto dodać, że usługa wysyła takie powiadomienie głównie tym, co mają Vanced Manager w wersji 2.6.0.

Źródło: 9To5Google

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!