Google ulepsza usługę “Znajdź moje urządzenie” dodając kilka nowości

Znajdź moje urządzenie
fot.Pixabay.com

Lokalizowanie urządzeń dzięki Google nie jest nowością. Początki tego rozwiązania sięgają dawnych czasów pod nazwą “znajdź moje urządzenie”. Obecnie amerykański twórca przeglądarki rozszerzył swoje działania wprowadzając bardzo podobne rozwiązanie do ekosystemu Apple “Find my”. Usługa Google nabrała nowego znaczenia, bo została mocno dopracowana.

Google ulepsza usługę “Znajdź moje urządzenie” zapowiadając nowe możliwości

Odnalezienie swojego urządzenia pracującego pod kontrolą Androida stanie się naprawdę dużo prostsze. Nie bez powodu napisałem słowo urządzenie, ponieważ Google zadba nie tylko o telefony, ale również o inne sprzęty działające w całym ekosystemie. Mało tego według Google zlokalizowanie telefonu lub tableta z Androidem będzie możliwe po wykonaniu połączenia (obecne rozwiązanie) na zagubiony sprzęt oraz wyszukanie poszukiwanego urządzenia na mapie nawet jeśli te będzie offline. Producent i dostawca licznych rozwiązań idzie o krok dalej. W nowo dostępnych smartfonach Google Pixel 8 i 8 Pro wyszukanie będzie możliwe nawet w sytuacji gdy urządzenia będą wyłączone lub gdy bateria będzie rozładowana. Rozwiązanie naprawdę ciekawe i co najważniejsze bardzo przydatne.

Znajdź moje urządzenie
fot.Google.

Nie tylko telefony, tablety mogą się zgubić. Google już w maju udostępni w swojej aplikacji “Znajdź moje urządzenie” opcje odnajdywania przedmiotów codziennego użytku. Mowa tu głównie o kluczach, portfelu lub bagażu. Jak to możliwe? Zostaną do tego wykorzystane specjalne lokalizatory Bluetooth marek Chipolo i Pebblebee. Tagi, znaczniki, lokalizatory stworzone przy współpracy Google z wyżej wymienionym firmami będą oczywiście pracować na bazie technologii Bluetooth. Dostawcy wspólnie pomyśleli, że nie każdy będzie chciał być śledzony, dlatego pojawi się funkcja ograniczająca powyższe działanie. Już niedługo do grona Chipolo i Pebblebee dołączą także inni. Przeglądarkowy dostawca wspomina o takich firmach jak Eufy, Jio, Motorola i wiele innych.

Find my Device będzie bezpieczny i dostępny na znaczną ilość urządzeń z Androidem

Google zapewnia, że usługa “Znajdź moje urządzenie” oferuje bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych, a jednocześnie daje nam pełną kontrolę nad urządzeniami podłączonymi do powyższej usługi. W ramach dodatkowego bezpieczeństwa otrzymujemy kompleksowe szyfrowanie danych o lokalizacji. Nowa funkcja” Znajdź moje urządzenie” będzie dostępna praktycznie na wszystkie urządzenia działające w ekosystemie Android. Skąd to wiemy?

Android 9 Pie
Android 9 Pie / for.Google

Według informacji od Google usługa będzie współpracować z urządzeniami działającymi pod systemem Android 9 (premiera 2018 rok pod kodową nazwą Pie) lub nowszym. Możemy domniemać, że większość urządzeń miała już aktualizacje i na pewno działa na nieco wyższym systemie Android. Niestety i to ta mniej zadowalająca informacją. Obecnie mocno odświeżona usługa “Znajdź moje urządzenie” będzie debiutować w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jestem przekonany, że rozwiązanie od Google zawita także do Polski. Jest to tylko kwestia czasu. Oby usługa nie była płatna jak to może mieć miejsce z opłatą za wyszukiwarkę. Wydawać się to może wręcz nieprawdopodobne, ale po Google można się wszystkiego spodziewać.

Źródło: Google    

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!