Google wypuszcza nową wersję swojej przeglądarki, zoptymalizowaną pod nowe układy Apple

google chrome

Niedawno miała miejsce premiera nowych komputerów Apple z ich autorskim układem. Apple Silicon M1 to układ oparty o architekturę ARM, co jest swojego rodzaju rewolucją. Przejście na inną architekturę ciągnie za sobą różne następstwa. Chociażby programy muszą zostać dostosowane do nich. Google wypuszcza nową wersję Google Chrome, zoptymalizowaną specjalnie pod te układy.

Google Chrome gotowe na Apple Silicon M1

Na stronie Google Chrome już niedługo pojawi się nowa wersja tej przeglądarki. Jest ona wypuszczona z myślą o użytkownikach sprzętu Apple, a dokładniej ich komputerów pracujących pod kontrolą macOS. Gdy będziemy chcieli pobrać tą przeglądarkę, pojawi się okienko, które zapyta nas, jaką wersję chcemy pobrać. Pierwsza z nich jest dedykowana użytkownikom komputerów Apple z procesorami Intel w środku. Druga wersja, ta nowa, jest z kolei stworzona z myślą o nowych procesorach Apple. Chodzi tu o układ Apple Silicon M1, który bazuje na architekturze ARM. Jest to zupełnie co innego, niż dotychczasowe procesory Intela, które są oparte o architekturę Intel64.

Google Chrome Apple ARM

Zobacz także: Apple ma dla nas w tym roku coś jeszcze!

Zapewne jeszcze trochę potrwa to, nim wszyscy deweloperzy przepiszą swoje programy pod procesory ARM. Google miało o tyle łatwiej, że w zasadzie już dawno temu to zrobili – takowe procesory ma każdy z nas w swoim smartfonie czy tablecie. Nie musieli oni zatem tak naprawdę wszystkiego zaczynać od zera, wiedzieli już z czym to się je. Aktualnie nowa wersja Google Chrome została jeszcze wstrzymana ze względu na kilka problemów. Google informuje, że ci, którzy zdążyli ją pobrać, mogą mieć różne problemy z jej działaniem. Już niedługo jednak powinna być dostępna poprawiona wersja tej przeglądarki gotowa do pobrania.

Co sądzicie o przejściu Apple na platformę ARM?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!