Apple Silicon M1 mocniejszy od Intel Core i9-10910? To możliwe!

Apple Silicon M1 mocniejszy od Intel Core i9-10910? To możliwe!

Przedwczoraj Apple zaprezentowało dwa nowe komputery na swoim autorskim procesorze. Jest to Apple Silicon M1, procesor oparty o architekturę ARM, czyli coś zupełnie nowego w świecie komputerów tego producenta. W sieci pojawiły się wyniki testów syntetycznych MacBooka Air z tym procesorem. Wyniki mnie niesamowicie zaskoczyły!

Mały, ale wariat

Wydawać by się mogło, że nowy procesor Apple, który został zastosowany w chociażby najnowszym MacBooku Air nie będzie mógł dorównać najmocniejszym jednostkom Intela. To właśnie one były stosowane we wcześniejszych komputerach giganta z Cupertino. Według wyników z benchmarku Geekbench, prawda jest zupełnie inna! Dzięki tym wynikom dowiedzieliśmy się w końcu tego, że taktowanie bazowe tego procesora jest na poziomie 3.2 GHz. Układ ten w teście jednego rdzenia uzyskał aż 1687 punktów, zaś w teście wielordzeniowym – 7433.

Apple Silicon M1

Co oznaczają te wyniki? Ano chociażby to, że w zadaniach wykorzystujących jeden rdzeń, Apple Silicon M1 powinien przegonić nawet Intel Core i9-10910, który znajduje się w iMac’u 27″ z tego roku. Zaskoczeni? Ja tak, spodziewałem się tego, że ten układ będzie naprawdę mocny, ale że w tym stopniu?

Apple Silicon M1

Warto przeczytać: Apple przegrywa w swoim własnym kraju

Jak natomiast wypada on w teście wielordzeniowym w porównaniu do innych urządzeń tego producenta? Pokonał on Intel Xeon E5-2697 v2 z dość leciwego już Maca Pro 2013 oraz Intel Core i9-9980HK z MacBooka Pro 16 z ubiegłego roku. Piszę to i w zasadzie sam nie dowierzam, że Apple potrafiło zrobić aż tak wydajny procesor ARM.

Apple Silicon M1

Dodając do tego wszystkiego to, że to niesamowicie energooszczędny procesor, a to za sprawą chociażby 5 nm procesu technologicznego, nowe komputery Apple wydają się być niesamowicie mocnymi urządzeniami. Oczywiście, to tylko testy syntetyczne i niekoniecznie musi mieć to odzwierciedlenie w jego rzeczywistej wydajności. Wydaje mi się jednak, że w tym wypadku tak właśnie może być – Apple Silicon M1 może pokonać naprawdę wiele układów Intela. Z niecierpliwością czekam na pierwsze testy nowych MacBooków oraz Maca mini. Kto wie, może to właśnie któryś z nich w przyszłym roku zagości na stałe na moim biurku? Od dłuższego czasu rozważam przejście na macOS i Apple Silicon M1 jest chyba kolejnym, mocnym argumentem “za”.

Co sądzicie o Apple Silicon M1? To faktycznie tak mocny układ czy
jednak nie należy tu ufać testom syntetycznym?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!