“Great on Deck” – gry w Steam będą kategoryzowane na Steam Deck

steam deck

Stało się coś, co od dawna przewidywałem. Valve wprowadzi do Steama specjalne oznaczenia, które ułatwią szukanie nowych gier na konsolę Steam Deck.

Steam powie Ci czy dana gra została zoptymalizowana pod Steam Deck

W przeciwieństwie do innych konsol, gry uruchamiane na Steam Decku nie są specjalnie pod niego pisane. Deck podłącza się pod ogromną bibliotekę tytułów dostępnych na PC. Produkt Valve nie jest jednak typowym komputerem klasy PC – ma mały ekran, ograniczoną wydajność oraz kompletnie inne przyrządy do sterowania. To też sprawia, że od razu możemy stwierdzić, że niektóre gry po prostu nie zadziałają.

Valve również o tym wie i chce nam ułatwić granie na Decku do granic możliwości. Dlatego też gry oferowane w Steamie będą zawierały jedno z czterech oznaczeń, które powie użytkownikowi czy dana gra zadziała, czy nie. Są to oznaczenia:

steam deck oceny
(fot. Valve)
  • Zweryfikowana – gra została specjalnie sprawdzona i przeszła wszystkie testy zgodności. Tutaj znajdziemy najlepsze doświadczenia z grania – takie jak na innych konsolach.
  • Grywalna – gra działa i można pograć, ale istnieje ryzyko napotkania problemów bądź potrzebne będą specjalne czynności – na przykład samodzielne ustawienie niższej jakości detali w opcjach gry.
  • Niewspierana – taka gra po prostu nie zadziała na Steam Deck. Są to chociażby tytuły VR.
  • Niewiadoma – gra nie została w żaden sposób przetestowana. Nie wiemy co nas czeka dopóki jej nie zainstalujemy i uruchomimy.
great on deck
(fot. Valve))

Dodatkowo, zaraz po uruchomieniu Steama na Decku, użytkownik wejdzie do zakładki Great on Deck, gdzie znajdzie tytuły specjalnie zoptymalizowane pod tę konsolę. Na innych zakładkach znajdzie wszystkie gry – również te niewspierane. Co prawda, mogą one nie działać, ale klient ma pełne prawo je zainstalować i przetestować.

Takie oznaczenia powinny pomóc graczom w nabywaniu nowych gier na Decka. Warto dodać, że Valve zaznaczyło, że oceny gier będą się zmieniać – na przykład gra oznaczona jako Grywalna po czasie może stać się Zweryfikowaną.

Źródło: Valve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!