HarmonyOS 3 zaprezentowany przed premierą na nagraniu z ekranu

Logo systemu HarmonyOS z produktami Huawei w tle

Premiera HarmonyOS 3 nastąpi już jutro (27.07.2022), wtedy nowa wersja interfejsu urządzeń marki HUAWEI zostanie oficjalnie zaprezentowana. Jednak już teraz możemy rzucić okiem na nową wersję systemu po tym jak Richard Yu, będący jednym z dyrektorów HUAWEI, udostępnił nagranie ekranu w chińskim serwisie Weibo.

Jaki jest HarmonyOS 3?

Chińskość wylewa się z tego filmu jak z niemal każdej chińskiej nakładki graficznej, te często charakteryzują się mnogością różnych elementów ekranu głównego, efektów graficznych czy animacji. To właśnie nakładki graficzne Androida od chińskich producentów różnią się najbardziej od tego czystego Androida, którego od lat buduje i rozwija Google. Czy to źle? Skądże, dzięki różnorodności w wyborze dostępnych opcji wśród nakładek systemowych, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pierwsze co rzuca się w oczy to nietypowe kombinacje widgetów i folderów z aplikacjami na ekranie głównym. W jednym miejscu możemy pomieścić wiele widgetów i wybierać ten, który ma być widoczny na wierzchu. Możemy również umieszczać widgety z ustawieniami systemowymi. Foldery na aplikacje mogą przybierać różne kształty i wielkości.

Oparty na AOSP system HarmonyOS 3 trafi nie tylko na smartfony i tablety, ale i również smartwatche czy urządzenia smart home. Brak usług Google Mobile Services nie zachęci zbyt wielu użytkowników poza Chinami do wyboru smartfonów czy tabletów HUAWEI’a. HUAWEI Mobile Services z biegiem czasu stają się coraz lepsze, a sklepy z aplikacjami działające na urządzeniach chińskiej firmy otrzymują coraz więcej popularnych aplikacji. Dzięki temu korzystanie z urządzeń bez znanych nam dobrze usług giganta z Mountain View jak najbardziej może być możliwe i wygodne jeśli wiemy jak do tego podejść i poradzić sobie z potencjalnymi utrudnieniami w dostępie do niektórych aplikacji.

Już jutro, 27 lipca 2022 wraz z premierą nowej wersji systemu, poznamy pełną listę urządzeń, które otrzymają aktualizację do HarmonyOS 3, w pierwszej kolejności aktualizacja pojawi się w Chinach, a dopiero potem ujrzy światło dzienne na rynku globalnym.

Źródło: Weibo (余承东)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!