HarmonyOS na PC to nie żart, a całkiem sprawnie działające połączenie

Logo systemu HarmonyOS z produktami Huawei w tle

Ogromna liczba aplikacji przeznaczonych na smartfony nie jest kompatybilna z innymi platformami. W przypadku HarmonyOS wygląda na to, że jest wręcz odwrotnie i dział to doskonale.

HarmonyOS na laptopie HP

Huawei przez ostatnie kilka lat miał swoje problemy, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wynikało to z wielu kłopotów spowodowanych polityką firmy, która przyniosła na nich gniew samego Wujka Sama. Banicja technologiczna mogła skończyć się bardzo źle – szczególnie że Huawei został całkowicie odcięte od aplikacji i funkcji powiązanych z Google. Na szczęście firma uporała się z tymi problemami, czego pośrednim dowodem jest powstanie ich własnego systemu operacyjnego, czyli HarmonyOS. Pierwotnie miał on trafić na wszystkie urządzenia tworzone przez firmę, czyli nie tylko smartfony, ale także smartwache i telewizory. Okazuje się, że działa też na laptopach.

Powolny proces

W sieci możemy obejrzeć film przedstawiający proces instalacji HarmonyOS na laptopie HP. Chiński programista dokonał tego bez większego trudu przy użyciu procesora i5-8625U. Niestety całość nie jest jeszcze w pełni sprawna i wymaga trochę dopracowania. Na chwilę obecną działają sterowniki do  SATA, USB i PCIE. Przed chińskim programistom wciąż pozostaje kwestia rozwiązania kłopotu ze sterownikami do klawiatury, touchpada, karty graficznej i dźwięku. Osobnym zadaniem jest zajęcie się aplikacjami znajdującymi się na desktopie. Do tej pory cała praca wykonywana była wyłącznie przy pomocy myszki. W przyszłości chiński programista chce przystosować system do działania na procesorze x86, co sugeruje, że może być to oparte na jądrze Linuksa.

Źródło: tabletowo.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!