Uwielbiasz macOS? To spodoba Ci się HelloSystem

hellosystem
hellosystem

Jeśli uważasz, że Linux jest trudny w korzystaniu, to BSD może być dla Ciebie czarną magią. Oczywiście dystrybucje BSD wcale nie muszą być wymagające, czego dowodem jest HelloSystem, czyli system oparty o FreeBSD przypominający macOS.

Co to BSD?

Jeśli uważasz, że mało kto korzysta z Linuxa na komputerach osobistych, to wyobraź sobie, że według użytkowników Linuxa prawie nikt nie używa BSD. Jednakże BSD jest prężnie rozwijane, a prawdopodobnie najpopularniejszą dystrybucją jest FreeBSD.

BSD to specjalna odmiana systemu operacyjnego Unix (stąd podobieństwo tego OS-a do Linuxa i macOS), która została opracowana na Uniwersytecie kalifornijskim Berkeley (stąd nazwa BSD – Berkeley Software Distribution). Oczywiście BSD to nie jest jakiś egzotyczny system, bowiem zapewne miałeś okazję z niego korzystać. Gdzie? W konsolach Sony Playstation 4, których software właśnie bazuje na FreeBSD. Zdziwieni? Kiedy ja o tym usłyszałem to byłem naprawdę zszokowany.

HelloSystem, czyli FreeBSD dla fanów macOS

Interfejs opracowany przez Apple, zwłaszcza w tych nieco starszych wersjach macOS, jest uważany za jeden z najlepszych i prostych w użytkowaniu. Właśnie to mieli w głowie twórcy HelloSystem, którzy zbudowali swój OS, który właśnie imituje macOS.

hellosystem
(fot.OMG!Ubuntu)

System wykorzystuje autorskie środowisko graficzne helloDesktop oparte o biblioteki Qt. Nie muszę chyba wspominać, że do bólu przypomina ono system stworzony przez Apple. Ale to dobrze, bowiem, to chcieli osiągnąć twórcy. Mało tego, OS jest gotowy do użytkowania zaraz po uruchomieniu i nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

hellosystem
(fot.OMG!Ubuntu)

Na dzień dobry dostajemy takie aplikacje jak pakiet biurowy LibreOffice, GIMP oraz Chromium. Co ciekawe, to właśnie Falkon jest domyślną przeglądarką internetową. Znajdziemy tutaj również edytor kodu, jak i Terminal.

hellosystem
(fot.OMG!Ubuntu)

Muszę dodać, że HelloSystem (jak i jego środowisko) jest na bardzo wczesnym stadium rozwoju i nie zaleca się korzystać z tego systemu. Zapewne za kilka(naście) miesięcy wyjdzie stabilniejsza wersja tego OS-a, która może nas naprawdę zaskoczyć!

HelloSystem możecie pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o HelloSystem? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!