HMD przejmie i to dosłownie smartfony Nokia. Czy to koniec kultowej marki telefonów?

HMD przejmie i to dosłownie smartfony Nokia. Czy to koniec kultowej marki telefonów?

Przyszłość fińskiej marki stoi pod dużym znakiem zapytania. Od momentu znaczących zmian wewnątrz firmy już od dłuższego czasu nie dzieje się najlepiej. Marka HMD idzie o krok dalej przejmując nie tylko pozycje znanego logo, ale również smartfony. Możemy powiedzieć, że mamy kolejne potwierdzenie na uśmiercenie marki Nokia w sektorze mobile.

Smartfony Nokia zamienią się w HMD

Po ostatniej premierze modeli z rodziny Pulse wiele osób zastanawiało się co będzie dalej z marką Nokia. Producent nie zdradził oficjalnie tej informacji, ale możemy się domyślać na podstawie przecieku różnych informacji. Jedną z nich dostarczył nam fiński portal suomimobiili wskazując, że już niedługo pierwotne urządzenia Nokia zaczną wychodzić pod logiem HMD. Miałoby to dotyczyć między innymi modelu Nokia XR21, które przejdzie rebranding zmieniając nazwę na HMD XR21. Byłby to pierwszy smartfon pod nowym brandem obsługujący sieć 5G. Zmienione urządzenie pod brandem Nokia mieliśmy już okazję poznać, ponieważ producent wypuścił ten telefon jakiś rok temu. Obecna wersja wypuszczona pod nazwą HMD XR21 miałaby zostać zaktualizowana tylko w nazewnictwie oraz ewentualnie systemie Android.

HMD Pulse Pro, HMD Pulse+ oraz HMD Pulse oficjalnie zaprezentowane
fot. producenta

Nie będzie to jedyny model, który miałby zostać zmieniony. Według przecieków z fińskiej strony dowiadujemy się, że również model Nokia T21 (także zaprezentowany na rynku) zostanie przekształcony w model HMD T21. Jest to tablet, który już niedługo tak jak model HMD XR21 miałby trafić na półki sklepowe (prawdopodobnie także w Polsce). Producent planuje wprowadzić nowego smartfona oraz tableta pod brandem HMD na rynek jeszcze w tym roku (okolice maja lub czerwca). Nie spodziewałbym się tu “fajerwerków” jeśli chodzi o huczną premierę, ponieważ producent tak naprawdę wypuszcza coś, co już było na rynku pod nową marką z ewentualnie nowym androidem.

Ceny i przyszłość HMD XR21 oraz HMD T21

Wszystko wskazuje na to, że ceny obu urządzeń zostaną utrzymane na tym samym poziomie. Możemy w takim razie oczekiwać, że będę to odgrzewane kotlety, które już niedługo trafią na rynek pod nową marką, czyli HMD.  Urządzenie XR21 miałoby kosztować około 2800 zł, zaś tablet HMD T21 około 1019 zł. Są to dokładnie te same ceny co w przypadku modeli Nokia. Wszystko na to wskazuje, że marka przejmie sektor smartfonów i tabletów. Producentowi nie opłaca się produkować dwóch i tych samych modeli pod dwoma brandami. Czy to oznacza definitywny koniec w sektorze mobile? Niekoniecznie, ponieważ Nokia wypuszcza na rynek jeszcze jeden rodzaj urządzeń. Są to featurephone’y – czyli klasyczne telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą bez dotykowego ekranu. Według ostatnich przecieków możemy spodziewać się reaktywacji starych kultowych telefonów (np. 3210).

Źródło: Suomimobiili

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!