Huawei Mate 20 Pro vs Huawei P20 Pro. Pojedynek gigantów #1

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Huawei Mate 20 Pro to najnowszy produkt chińskiego giganta. Postanowiłem więc sprawdzić, jak model ten wypadnie w porównaniu do poprzedniego flagowca, czyli Huawei P20 Pro!

Huawei Mate 20 Pro vs Huawei P20 Pro

Chiński gigant w tym roku wprowadził na rynek dwa urządzenia, które pokazały całemu światu, że ten producent także potrafi robić smartfony, którymi można zrobić dobre zdjęcia. Zarówno pierwszy jak i drugi dostały trzy aparaty, a różni je wygląd, specyfikacja oraz cena. Mając więc pod ręką oba modele przez jakiś czas, mogę podzielić się z Wami moimi odczuciami na temat jednego i drugiego, a także wyszczególnić pewne różnice między nimi oraz odpowiedzieć na pytanie, czy mając P20 Pro warto przesiadać się na Mate 20 Pro. No to zaczynamy!

Wygląd i budowa

Telefony mocno różnią się od siebie wyglądem. Huawei P20 Pro trzyma jeszcze starą linię stylistyczną, podczas gdy Mate 20 Pro wprowadza całkowitą zmianę wizualną. I wiem, że jest to kwestia gustu, ale osobiście bardziej przekonałem się do wyglądu tego drugiego, gdyż jest chociaż w pewnym stopniu inny, niż wszystkie urządzenia dostępne na rynku.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

P20 Pro jest zdecydowanie mniejszy i bardziej kompaktowy. Na froncie mamy wyświetlacz OLED, notcha w górnej jego części i skaner linii papilarnych w dotykowym przycisku home pod spodem. Mate 20 Pro także dostał ekran OLED, jednakże jego krawędzie są zakrzywione na bokach, przez co przypomina trochę smartfony Samsunga. W jego górnej części także znalazł się notch, który jest większy niż u poprzednika ze względu na dodatkowe czujniki do kamery 3D. Ponadto model ten dostał skaner linii papilarnych w wyświetlaczu, przez co ekran zajmuje praktycznie cały przedni panel.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Różnice dotknęły także samej obudowy, która w obu modelach wykonana jest ze szkła. P20 Pro utrzymuje stylistykę znaną z większości telefonów dostępnych na rynku, a którego wyróżnia trzeci aparat umiejscowiony pod podwójnym zestawem znajdującym się w lewym, górnym rogu. Huawei Mate 20 Pro natomiast na plecki zakrzywione na krawędziach tak jak front, a ich faktura poprawia chwyt i wygląd. Aparat tutaj został umieszczony na środku obudowy i trzy obiektywy razem z diodą doświetlającą tworzą kwadrat, przez niektórych nazywany płytą indukcyjną.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Mate 20 Pro ponadto pozbawiony został kratek maskujących głośnik, który to przeniesiony został do portu USB-C. Ponadto oba modele są wodoszczelne, jednakże jeśli chcielibyście się z którymś zanurzyć w wodzie, to lepiej, by był to Mate 20 Pro, który dostał certyfikat IP68, podczas gdy P20 Pro ma IP67.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Aspekty wizualne są indywidualną kwestią każdego użytkownika telefonów, jednak ze względu na zmiany względem innych urządzeń dostępnych na rynku, to Mate 20 Pro według mnie jest telefonem ładniejszym. Oba natomiast są wykonane równie starannie i z najwyższej jakości komponentów.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Specyfikacja Mate 20 Pro i P20 Pro

Huawei P20 Pro Huawei Mate 20 Pro
Wymiary i waga 155 x 73.9 x 7.8 mm, 180 g 157.8 x 72.3 x 8.6 mm, 189 g
Wyświetlacz AMOLED, 6.1 cala, FullHD+ (1080 x 2240 px), 18.7:9, ~408 PPI, notch  AMOLED, 6.39 cala, WQHD+ (1440 x 3120 px), 19.5:9, ~538 PPI, notch
Procesor Hisilicon Kirin 970 (4 x 2.4 GHz Cortex-A73 + 4 x 1.8 GHz Cortex-A53) z grafiką Mali-G72 MP12 HiSilicon Kirin 980 (2 x 2.6 GHz Cortex-A76 + 2 x 1.92 GHz Cortex-A76 + 4 x 1.8 GHz Cortex-A55) z grafiką Mali-G76 MP10
RAM 6 GB 6 GB
Pamięć wewnętrzna 128 GB 128 GB z możliwością rozszerzenia kartą NM o maksymalnie 256 GB
Aparat główny
 • szeroki, kolorowy, 40 Mpix, światło f/1.8, OIS
 • szeroki, czarno-biały, 20 Mpix, światło f/1.6, OIS
 • tele 8 Mpix, światło f/2.4, 3-krotny zoom optyczny, OIS
 • szeroki 40 Mpix, światło f/1.8, OIS
 • ultraszeroki, 20 Mpix, światło f/2.2, OIS
 • tele 8 Mpix, światło f/2.4, 3-krotny zoom optyczny, OIS
Aparat przedni 24 Mpix, światło f/2.0  24 Mpix, światło f/2.0
Łączność
 • 4G LTE (w tym B20)
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Bluetooth 4.2, aptX HD
 • NFC
 • GPS, GLONASS, GALILEO
 • IrDA
 • USB-C 3.1
 • brak złącza jack 3.5 mm
 • Dual SIM
 • 4G LTE (w tym B20)
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Bluetooth 5, aptX HD
 • NFC
 • dwukanałowy GPS, GLONASS, GALILEO
 • IrDA
 • USB-C 3.1
 • brak złącza jack 3.5 mm
 • Dual SIM
Bateria 4000 mAh 4200 mAh, bezprzewodowe ładowanie, super szybkie ładowanie 40W
Oprogramowanie Android 8.1 Oreo z nakładką EMUI 8.2 Android 9.0 Pie z nakładką EMUI 9
Dodatkowe skaner linii papilarnych pod wyświetlaczem skaner linii papilarnych w wyświetlaczu, rozpoznawanie twarzy 3D, bezprzewodowe ładowanie innych urządzeń

Wydajność i codzienne użytkowanie

Choć oba urządzenia powstały w tym roku, to napędzane są one różnymi układami. Sercem Huawei P20 Pro jest zeszłoroczny HiSilicon Kirin 970, natomiast Mate 20 Pro pracuje pod kontrolą Kirina 980. Teoretyczne różnice pomiędzy oboma układami są znaczne, jednakże w praktyce nie zauważyłem różnicy w kwestii płynności działania obu telefonów.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Zarówno Mate 20 Pro jak i P20 Pro działały bardzo responsywnie, niezależnie od tego, jak dużo aplikacji znajdowało się w tle. Gry mobilne także nie sprawiały im najmniejszych problemów – zarówno te tradycyjne, jak i bardziej wymagające (PUBG, Asphalt, Clash Royale, Hustle Custle) – żadnych przycięć ani nadmiernego grzania się smartfonów. Boli natomiast fakt, ze Mate na starcie dostajemy już z EMUI 9 i Androidem Pie, podczas gdy P20 Pro wciąż pracuje pod kontrolą starszej wersji nakładki oraz systemu, a o jego aktualizacjach chyba ktoś zapomniał (poprawki zabezpieczeń są z lipca 2018). Tak nie powinno być w przypadku flagowych modeli – Huawei, to kwestia do poprawy!

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi kwestie związane z łącznością. Oba telefony bez problemu łączyły się z sieciami 4G tam, gdzie były one dostępne. Nie napotkałem także najmniejszego problemu jeśli chodzi o płacenie zbliżeniowe, łączenie telefonów z radiem lub słuchawkami Bluetooth, a także korzystaniem z sieci WiFi.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Zauważalna różnica jest jednak jeśli chodzi baterię. Huawei Mate 20 Pro dzięki większej baterii i nowszemu układowi wytrzymuje trochę dłużej na jednym ładowaniu, niż ma to miejsce w przypadku Huawei P20 Pro. Nie są to kolosalne różnice, ale jednak jest to różnica, o której muszę wspomnieć. W kwestii ładowania za to bezsprzecznie wygrał Mate 20 Pro, który dostał super szybkie ładowanie 40W, a także możliwość ładowania bezprzewodowego 10W (które jest niezwykle wygodne, jeśli pracujecie za biurkiem i sporo rozmawiacie przez telefon).

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Na koniec oczywiście wyniki syntetycznych testów obu tych modeli, a więc AnTuTu, Geekbench oraz AndroBench.

Aparaty bezkonkurencyjne

Ta kwestia interesuje chyba najwięcej osób i muszę przyznać, że zarówno jeden jak i drugi telefon robią zdjęcia na najwyższym poziomie. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który robi lepsze fotki, a już na pewno nie dałoby się tego określić mając wyłącznie jeden z tych modeli w ręce.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

P20 Pro oraz Mate 20 Pro mają potrójne aparaty, jednakże ten pierwszy dostał jeden obiektyw kolorowy, a drugi czarno-biały, podczas gdy ten drugi ma obiektyw ultra-szerokokątny. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Huawei P20 Pro robi nieznacznie lepsze zdjęcia w nocy, podczas gdy Huawei Mate 20 Pro świetnie radzi sobie z makro. Widoczna jest także różnica jeśli chodzi o samo oprogramowanie, które w nowszym modelu działa znacznie lepiej i szybciej, niż w poprzedniku. Mowa tutaj o rozpoznawaniu scenerii i poprawianiu fotografowanych obiektów.

Ciężko więc mi tutaj wybrać jednoznacznego zwycięzcę – oba telefony robią zdjęcia na najwyższym poziomie i chyba nie doczekamy się w najbliższym czasie smartfonów, które wyniosą fotografię mobilną na jeszcze wyższy poziom. Oczywiście wszystkie poniższe zdjęcia dostępne są na Dysku Google (Mate 20 Pro vs P20 Pro).

Zdjęcia z Huawei Mate 20 Pro

Zdjęcia z Huawei P20 Pro

Cena

Ta część jest najłatwiejsza, gdyż różnice w cenie pomiędzy oboma modelami są ogromne. Huawei Mate 20 Pro kosztuje w momencie pisania tego tekstu 4299 zł, podczas gdy starszy model jest tańszy o prawie 1300 zł i w sklepie x-kom jego cena aktualnie wynosi 3049 zł. Oczywiście zarówno jeden jak i drugi trafić możemy na OLX taniej, jednak różnice wciąż będą kolosalne i zdecydowana przewaga będzie tutaj po stronie P20 Pro.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Podsumowując

Jeden i drugi telefon oferują najwyższą jakość wykonania i wysoką wydajność. Jednak jeśli nie ograniczają Was fundusze, to zdecydowanie skierowałbym oczy w kierunku Mate 20 Pro, który posiada nowsze komponenty i jest smartfonem młodszym, przez co wsparcie producenta będzie znacznie dłuższe. Co więcej w przypadku tego modelu producent postarał się jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, które niezbędne do życia nie są, ale są przydatne – super szybkie ładowanie, ładowanie bezprzewodowe (dwustronne), skanowanie obiektów 3D (to pojawi się w przyszłości).

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

Natomiast jeśli Wasze fundusze nie są przygotowane na wyłożenie ponad 4000 zł na telefon, to kupując P20 Pro na pewno się nie zawiedziecie. Model ten także oferuje wysoką wydajność, a w wersji Twilight ten smartfon jest jednym z najładniejszych na rynku. Będziecie zadowoleni zarówno ze zdjęć wykonywanych tym urządzeniem, jak i z całokształtu jego funkcjonowania.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

A co z przesiadką na Huawei Mate 20 Pro jeśli już posiadacie P20 Pro? Ja osobiście nie widzę sensu takowego działania. Telefon ten wciąż jest dość nowym urządzeniem (ma lekko ponad pół roku) i jeszcze długo będzie uchodził za jeden z najlepszych smartfonów do fotografii, a jego wydajność jest odpowiednia do tego, by przez co najmniej rok lub dwa żadna aplikacja nie była mu straszna. Jeśli dodatkowo producent zaangażuje inżynierów do prac nad oprogramowaniem dla niego odpowiednio sprawnie, to przesiadka teraz będzie całkowicie niepotrzebna.

huawei mate 20 pro i huawei p20 pro

A co Wy myślicie o tych modelach? Który z nich jest lepszy według Was?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!