Huawei P30 Pro to najnowsze urządzenie chińskiego giganta. Po wcześniejszym użytkowaniu modelu Mate 20 Pro byłem naprawdę ciekaw, co jeszcze mogą zrobić lepiej i… oczywiście nie zawiodłem się!
Specyfikacja Huawei P30 Pro
Wyświetlacz: OLED o przekątnej 6,47 cala, rozdzielczość FullHD+, proporcje 19.5:9, ~398 PPI, skaner linii papilarnych w ekranie, niewielki notch (ząbek), zakrzywione krawędzie
Procesor: Kirin 980 (2 x 2.6GHz + 2 x 1.92GHz + 4 x 1.8GHz) z grafiką Mali-G76 MP10
RAM: 8 GB
Pamięć wewnętrzna: 128 / 256 / 512 GB z możliwością rozszerzenia kartą Nano
Aparat główny:
40 Mpix ze światłem f/1.6, OIS, 27 mm,
20 Mpix (ultraszeroki) ze światłem f/2.2, 16 mm,
8 Mpix (tele) ze światłem f/3.4, OIS, 125 mm (5-krotny zoom optyczny, 10-krotny zoom hybrydowy, 50-krotny zoom cyfrowy)
Huawei P30 Pro jak przystało na flagowy model wykonany został z najwyższą starannością. Wszystko jest spasowane bardzo dobrze, a w dłoni czuć, że trzymamy urządzenie z segmentu premium. Faktem jest, że telefon do najmniejszych nie należy, ale dzięki odpowiednim zaokrągleniom na bocznych krawędziach, obsługa jedną ręką jest możliwa (choć nie najłatwiejsza).
Na froncie mamy 6,47-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości FullHD+, a korzystanie z niego było przyjemnością. Szkoda jednak, że Huawei nie zdecydował się na wyższa rozdzielczość ekranu we flagowym modelu, jak chociażby robi to Samsung w swoich flagowcach. Mamy tutaj niewielki notch (ząbek) w górnej części ekranu, który mieści przednią kamerę oraz lekko grubszą ramkę w dolnej części frontowego panelu. Oczywiście tak jak w poprzednim flagowcu, tak i tutaj mamy skaner linii papilarnych w ekranie, który działa znacznie lepiej, niż miało to miejsce w Mate 20 Pro i jest on umiejscowiony trochę niżej.
Boczne krawędzie wykonane są z aluminium. Jak mogliście się spodziewać, nie mamy tutaj złącza jack 3.5 mm, natomiast całość jest wodoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68. Osobiście jednak nie polecam nurkować z telefonem – serwisy różnie podchodzą do zalań, a szkoda tak “wtopić”. Dodatkowo muszę wspomnieć o tym, że Huawei P30 Pro nie ma standardowego głośnika do rozmów. Dźwięk naszego rozmówcy przekazywany jest przez wyświetlacz, a dokładniej jego drżenie, o czym więcej przeczytacie niżej.
W dolnej części urządzenia mamy tackę na karty SIM, złącze USB-C oraz mikrofon i głośnik, natomiast w górnej znalazł się dodatkowy mikrofon oraz IrDA. Zarówno górna jak i dolna krawędź jest płaska, przez co możemy telefon postawić pionowo na stoliku, a dodatkowo całkiem ciekawie się to prezentuje. Na bokach standardowo – przyciski głośności oraz zasilania.
Tył urządzenia wykonany jest ze szkła i zaokrąglony na krawędziach. W lewym, górnym rogu mamy 3 kamery + sensor ToF i diodę doświetlającą LED. Niestety wystaje on ponad bryłę telefonu, a w zestawie nie mamy futerału, który byłby w stanie to wyrównać.
Całość na żywo prezentuje się znacznie lepiej niż na zdjęciach i powiem szczerze, że po ponad 2 tygodniach użytkowania, ciężko było mi oddać ten telefon. Brak jacka 3.5 mm mi nie przeszkadza – przyzwyczaiłem się już do tego, że to złącze czeka już śmierć, a do tego słuchawki bez przewodów są znacznie wygodniejsze. Szkoda tylko tego, że aparat tak wystaje, przez co może się rysować u osób, które nie używają futerałów. Dużym minusem jest także brak diody powiadomień LED, przez co jedyną informacją o nowych powiadomieniach jest AoD (Always on Display).
Codzienność z Huawei P30 Pro
Chiński smartfon dostał podzespoły z najwyższej półki. Mamy Kirina 980, 8 GB RAMu i co najmniej 128 GB pamięci wewnętrznej, przez co nawet najbardziej wymagający użytkownicy będą z tego urządzenia zadowoleni. Ja byłem. Nie zdarzyły mi się żadne lagi związane z użytkowaniem tego modelu – wszystko chodziło płynnie, żadna aplikacja nie sprawiała problemów (zero crashy), a sam telefon nie grzał się, nawet podczas użytkowania w słoneczne dni (o ile można o takowych mówić w maju).
Huawei P30 Pro obsługuje wszystkie dostępne w naszym kraju częstotliwości LTE. Nie miałem najmniejszego problemu z utrzymywaniem łączności 4G wszędzie tam, gdzie takowa była dostępna. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o WiFi (nie traciłem zasięgu w całym mieszkaniu) oraz GPS – nawigowanie było dokładne, a połączenie stabilne.
Bardzo dobrze spisywał się także głośnik piezoelektryczny (wbudowany w wyświetlacz). Pierwszy i w zasadzie ostatni (aż do teraz) raz miałem styczność z takowym w Xiaomi Mi Mix, gdzie działało to także nieźle, ale tutaj w ogóle ciężko wyczuć, że coś jest inaczej, niż w innych urządzeniach. Dźwięki są wyraźne i nic nie jest zagłuszane.
Gry oczywiście nie są wyzwaniem dla P30 Pro. Nie ważne czy preferujecie bardziej wymagające tytuły, jak TES: Blades lub Asphalt, czy może coś prostego jak Clash Royale, telefon nie odczuje zmęczenia i w ogóle nie grzeje się.
Bateria w Huawei P30 Pro
Jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu, to od Mate 20 Pro wiem, że Chińczycy potrafią sobie z tym poradzić. Bez większych problemów telefon wytrzymywał od rana do nocy, a wręcz powiem, że ciężko było mi go rozładować w ciągu jednego dnia (od 8 do 23), niezależnie od tego, czy często grałem lub coś oglądałem. Średni czas włączonego ekranu to około 6 godzin, a przy mniej intensywnym użytkowaniu udawało się nawet uzyskać 7 godzin.
Dodatkowo telefon wspiera szybkie ładowanie 40W przez co uzupełnienie energii w Huawei P30 Pro jest naprawdę szybkie. Dużym plusem jest także ładowanie bezprzewodowe, a ciekawostką możliwość zwrotnego, bezprzewodowego ładowania innych urządzeń (choć to wciąż tylko zbędna funkcja, gdyż straty na takowym ładowaniu są zbyt duże).
Aparat Huawei P30 Pro to ścisła czołówka (lub lider)
Tak. Chiński gigant znowu to zrobił i po Mate 20 Pro myślałem, że nic nowego w tak krótkim czasie nie uda im się wymyślić, a tu proszę. Huawei P30 Pro ma naprawdę świetny aparat, a dodatkowo to pierwszy model tego producenta z peryskopowym teleobiektywem, który oferuje nawet 5-krotny zoom optyczny i 50-krotny zoom cyfrowy.
I szczerze powiedziawszy ta gigantyczna wartość w praktyce oznacza pixeloze, średnią jakość sfotografowanego obiektu (choć “względnie” szczegółowa fotka budynku z 3-4 km to i tak coś) i ogromną trudność w zrobieniu zdjęcia niewielkiego obiektu, jeśli nie dysponujemy podparciem dla rąk. Natomiast 5-krotny zoom optyczny robi spore wrażenie i pozwala na robienie ładnych zbliżeń, np. zwierząt, które mogłyby się spłoszyć, gdybyśmy podeszli zbyt blisko.
Nie można oczywiście pominąć dwóch pozostałych obiektywów – szerokokątnego, który pozwala robić świetne zdjęcia makro (w sumie tylko do tego go wykorzystywałem) oraz standardowego (szerokiego), który oferuje rewelacyjną jakość zdjęć. Wspomnieć trzeba także o świetnych zdjęciach nocnych, które dzięki oprogramowaniu (niektórzy mogą na to narzekać, mi się podoba) niejednokrotnie pokazują obraz jaśniejszy, niż jest w rzeczywistości.
Całość dopełnia tutaj świetnie przygotowane oprogramowanie aparatu, które bardzo dobrze wykorzystuje możliwości obiektywów. Dodatkowo po włączeniu sztucznej inteligencji nasze zdjęcia prezentują się ciekawiej i choć czasem mijają się z rzeczywistym wyglądem fotografowanych obiektów, to jednak robią większe wrażenie (ah to podbijanie kolorów…). Poniżej możecie zobaczyć możliwości aparatu Huawei P30 Pro, a oryginalne zdjęcia znajdziecie na Dysku Google.
Od chwili gdy poznał co to Aliexpress, ciężko odciągnąć go od sprawdzania chińskich (i nie tylko) nowości. Zapalony gadżetomaniak, pełen energii i zapału do pracy i rozwijania wszystkiego, co internetowe.
Szanujemy Twoją prywatność
Razem z naszymi partnerami przechowujemy na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zapewniania spersonalizowanych reklam i treści, pomiaru reklam i treści oraz zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za Twoją zgodą my i nasi partnerzy możemy wykorzystywać precyzyjne dane geolokalizacyjne i identyfikację przez skanowanie urządzeń. Możesz kliknąć, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów zgodnie z opisem powyżej. Możesz też uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje przed wyrażeniem zgody lub odmówić jej wyrażenia. Pamiętaj, że niektóre rodzaje przetwarzania danych osobowych mogą nie wymagać Twojej zgody, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Twoje preferencje będą mieć zastosowanie tylko do tej witryny. Preferencje możesz zmienić w dowolnym momencie, powracając na tę witrynę lub odwiedzając stronę zawierającą naszą politykę prywatności.
Funkcjonalne
Always active
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.