Ikea idzie o krok do przodu w kwestii ekologii

Ikea baterie

Kto nie wyposażał domu w Ikei, a przed wyjściem nie zjadł hot-doga za 2 zł, ten nie zna życia. Jednakże, w tym szwedzkim markecie kupimy nie tylko meble, ale także wiele innych rzeczy, nawet elektronikę do domu. A skoro można kupić elektronikę, to przydałyby się często także baterie, prawda? Ikea postanowiła od przyszłego roku wycofać ze sprzedaży tradycyjne baterie i zastąpi je ekologicznymi akumulatorkami!

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe sposobem na walkę z nadmiarem zużytych baterii na wysypiskach

Ikea postanawia stać się jeszcze bardziej eko. Najpóźniej od października 2021 roku nie kupimy w tej popularnej sieci szwedzkich marketów tradycyjnych baterii alkalicznych. Wyjątkiem będą tylko baterie guzikowe, czyli te, które stosujemy najczęściej w zegarkach, jako baterie BIOSu na płycie głównej czy niektórych pilotach. Zamiast nich w sprzedaży pojawią się akumulatorki NiMH LADDA. Działania te mają na celu zmniejszyć liczbę zużytych baterii. Według wyliczeń Ikei, gdyby w roku podatkowym 2019 zastąpiono wszystkie 300 milionów sprzedanych baterii alkalicznych tymi akumulatorkami, udałoby się zredukować liczbę zużytych baterii na wysypiskach o 5000 ton rocznie! Pięć tysięcy ton! P I Ę Ć T Y S I Ę C Y T O N ! Ta liczba robi wrażenie, prawda?

Ikea baterie

Zobacz także: Poznaliśmy polskie ceny Google Play Pass

Wynika to z faktu, że akumulatorki NiMH LADDA mogą być ładowane nawet 500 razy, a te wyliczenia powstały przy założeniu, że naładujemy je 50-krotnie. Zmiana ta jednak nie tylko odbije się pozytywnie na środowisku, ale także na naszych portfelach. Na dłuższą metę okazuje się, że w ten sposób wydamy po prostu mniej pieniędzy. I faktycznie, często kupujemy baterie, bo są tańsze, ale nie wpadniemy na to, że wydając trochę więcej na akumulatorki, jesteśmy w stanie tak naprawdę zaoszczędzić sporo pieniędzy. No a do tego jesteśmy bardziej eko. Sytuacja win-win i nawet nie ma jak tego podważyć. Niewątpliwie jest to zatem bardzo dobra decyzja ze strony Ikei i jak najbardziej popieram takie działanie.

Co myślicie o takim ruchu ze strony Ikei? Ja uważam,
że to bardzo dobra zmiana, a Wy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!