To informatyka jest najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w Polsce

informatyka
(fot. Christina Morillo z Pexels)

Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki statystyk, to właśnie informatyka jest najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce.

Studenci chętnie chcą studiować informatykę

Jak informuje MEiN, na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na kierunek “Informatyka” aplikowało aż 36 026 osób w roku akademickim 2021/2022. To sprawia, że informatyka wyprzedza nawet psychologię (tam aplikowało 35 264 osób) oraz zarządzanie (29 272 osoby) i tym samym staje się najpopularniejszym kierunkiem w Polsce.

Jeśli chodzi natomiast o najbardziej oblegane kierunki, to sprawa wygląda kompletnie inaczej. Tutaj na jedno miejsce na uczelni jest naprawdę wielu chętnych. Do tych kierunków należy chociażby inżynieria nanostruktur (27,8 osoby na miejsce), koreanistyka (26,6 osoby na miejsce), zielone technologie (25,1 osoby na miejsce) oraz inżynieria internetu rzeczy (22 osoby na miejsce). Warto dodać, że niektóre z tych kierunków są pośrednio bądź bezpośrednio związane z samą w sobie informatyką.

back to school oprogramowanie
(fot. Vlada Karpovich @ Pexels)

Finalnie okazuje się, że na uczelnie nadzorowane przez MEiN przyjęto ponad 428 tysięcy studentów na studia w roku akademickim 2021/2022, z czego 319 to studia I stopnia bądź jednolite magisterskie.

Trudno nie zgodzić się z tym, że informatyka to popularny wybór. Na mojej uczelni (Politechnika Lubelska) to jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej rozwiniętych kierunków studiów. Warto jednak dodać, że studia te należą do jednych z trudniejszych, przez co w trakcie toku studiów wielu studentów rezygnuje z niego.

Źródło: MEiN przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!