Oto najlepsze DARMOWE oprogramowanie dla ucznia i studenta

back to school oprogramowanie
(fot. Vlada Karpovich @ Pexels)

Bez znaczenia czy są zajęcia zdalne, czy stacjonarne, każdy uczeń i student potrzebuje odpowiedniego oprogramowania do zarówno nauki, jak i wykonywania zadań domowych. Najlepsze oprogramowanie komputerowe to takie, które jest darmowe. Ale jakie wybrać? Oto nasza lista!

Każde wymienione tutaj oprogramowanie jest w pełni darmowe.

Pakiet biurowy LibreOffice

Pakiet biurowy to najbardziej podstawowe narzędzie pracy zarówno w szkole, jak i na studiach. Potocznie nazywany Office’em, albo nierzadko Wordem (ponownie wzięte z pakietu Microsoft Office, choć odnosi się tylko do jednego programu z całego zestawu) pozwala nam na wykonanie wielu zadań. Pakietów biurowych znajdziemy w sieci wiele. Mnóstwo jest płatnych – z najpopularniejszym Microsoft Office na czele – oraz sporo darmowych.

Moim wyborem jest LibreOffice. Często nazywany jest on właśnie najpopularniejszą darmową alternatywą dla Microsoft Office, jednak moim zdaniem zasługuje na bycie dobrym zestawem aplikacji samym w sobie, a nie tylko alternatywą. Wracając, LibreOffice to zestaw aplikacji. Takim Wordem jest Writer, a PowerPointem Impress. Znajdziemy również program do arkuszy kalkulacyjnych Calc (czyli taki Excel) i inne – w tym nawet narzędzie do grafiki wektorowej.

LibreOffice

LibreOffice to oprogramowanie w pełni darmowe i otwarte, utrzymywane głównie z datków. Aplikacje z wersji na wersje stają się coraz lepsze i oferują multum ważnych funkcji. To właśnie w LibreOffice Writer napiszecie esej czy sprawozdanie, LibreOffice Calc pozwoli Wam na obliczenie budżetu na wycieczkę, a w LibreOffice Impress zrobicie prezentację z historii.

Dodatkowo LibreOffice mało waży i działa naprawdę szybko. Oferuje kilka layoutów, jeden z nich przypomina Microsoft Office 2007 i nowsze, a inny ten z MS Office 2003 (osobiście od jakiegoś czasu preferuje ten drugi). Dodatkowo, od wersji 7.0 (aktualnie mamy 7.2) kompatybilność z formatami Microsoft Office jest naprawdę dobra. Więc nawet jeśli ktoś przygotuje dokumenty u siebie w Microsoft Word, to bez problemów uruchomisz je w LibreOffice Writer.

Libreoffice
Impress, czyli taki PowerPoint

LibreOffice jest oprogramowaniem darmowym dostępnym na systemy Windows, Linux oraz macOS.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać LibreOffice.

LibreOffice to następca OpenOffice, z którym mogliście się zetknąć w szkole. Jeśli korzystacie właśnie z OpenOffice to polecam przejść na LibreOffice.

Chmura internetowa pCloud

Te wszystkie pliki warto gdzieś bezpiecznie przechowywać – najlepiej w chmurze. Moim wyborem jest szwajcarska, bezpieczna chmura pCloud. Na start daje nam 10 GB przestrzeni dyskowej, co spokojnie wystarczy nam do przechowywania ton dokumentów, notatek czy prezentacji.

pCloud
pCloud

Dodatkowo aplikacja jest dostępna na smartfony, gdzie nie tylko daje nam wygodny dostęp do danych, ale także może automatycznie tworzyć kopię zapasową zdjęć i filmów.

pCloud to oprogramowanie darmowe z opcją płacenia subskrypcji za dodatkowe rzeczy. Aplikacja jest dostępna na systemy Windows, Linux oraz macOS.

Kliknij >>tutaj<<, aby zarejestrować się w usłudze pCloud.

Platforma do komunikacji Telegram

Przekazywanie informacji poza szkołą czy uczelnią jest bardzo ważne – wręcz kluczowe. Moim wyborem jest Telegram. Jest to komunikator, który jest w pełni darmowy i nie ma żadnych ograniczeń. Ponadto oferuje tworzenie ogromnych grup oraz kanałów, gdzie informacje może zamieszczać tylko autor (świetna opcja do przekazywania ważnych informacji, które nie powinny być zakopane pod toną innych wiadomości).

Telegram
(fot. Sklep Google Play)

W grupach możemy tworzyć konwersacje głosowe oraz wideo. Można również przypinać wiadomości, dodawać boty, a także udostępniać ekran. Bardzo dobrze działają także rozmowy prywatne.

Telegram to aplikacja darmowa dostępna na Androida, iOS, Windows, Linux, macOS oraz w przeglądarkach internetowych (również tych mobilnych).

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać Telegram.

Przeglądarka plików PDF Okular

Wiele dokumentów udostępnianych jest w formie PDF, czyli w odpowiedniej, bowiem jest ona nieedytowalna oraz wyświetli się u każdego jednolicie – bez znaczenia jaką mają przeglądarkę. Co więc ma Okular?

Aplikacja ta pozwala nam na dodawanie komentarzy, zakreślanie słów czy dodawanie szkiców. Są to ważne opcje, bowiem znacznie ułatwiają nam pracę z dokumentami. Sam podczas nauki właśnie wykorzystywałem Okular.

Okular
Okular

Okular to aplikacja w pełni darmowa dostępna na Linux, macOS oraz Windows.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać Okular.

Menedżer notatek Joplin

Notatki to niezwykle ważna rzecz. Moim wyborem jest aplikacja Joplin, która na pierwszy rzut oka przypomina inne rozwiązania. Jednak jest ona w pełni darmowa, co oznacza, że na dzień dobry oferuje wszystkie funkcje. Ale zacznijmy od początku – aplikacja pozwala nam tworzyć notatki i katalogować je w dowolnej formie. Tekst obsługuje pogrubienia, nagłówki itd. dzięki wsparciu języka znaczników Markdown.

joplin
Joplin

Dodatkowo Joplin oferuje synchronizację notatek z szyfrowaniem End-to-End. Program dostępny jest na Windows, macOS, Linux, a także na iOS i Android.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać Joplin.

System operacyjny Linux Mint

A może potrzebujesz cały system operacyjny, bo nie masz lub nie chcesz już używać Windowsa? Moim faworytem jest Linux Mint. System ten jest w pełni otwarty i darmowy. Dodatkowo cechuje się niezwykłą stabilnością i bardzo długim okresem wsparcia.

Interfejs jest niezwykle prosty, ale też użyteczny – w zasadach działania przypomina Windowsa. Dodatkowo system wspiera wygodne tworzenie kopii zapasowych, a sklep z aplikacjami jest bogaty w przeróżne oprogramowanie. To właśnie na Linux Mint wygodnie uruchomicie przedstawione w tym artykule programy.

Linux Mint dostępny jest w kilku wersjach z różnymi środowiskami graficznymi. Flagowe Cinnamon zalecam instalować na sprzętach przeciętnych i nieco mocniejszych. Jeśli posiadasz jednak coś słabszego, niezbyt wydajnego, to dobrymi opcjami są zarówno wersje Mate oraz Xfce.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać Linux Mint.

Jak zainstalować system typu Linux? Tego dowiesz się z poniższego artykułu:

Dodatkowo:

Czasami musimy skorzystać z programów nieco bardziej profesjonalnych. Postanowiłem wymienić dwa takie podstawowe.

Kdenlive

Jest to otwarty i w pełni darmowy edytor filmów. Pozwoli Wam na przycięcie, zmontowanie i edycję nagrań. Interfejs jest bardzo prosty, a funkcji jest wiele.

kdenlive
Kdenlive (fot. Wikipedia)

Aplikacja dostępna jest na systemy Windows, macOS oraz Linux.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać Kdenlive.

GIMP

GIMP to popularny edytor grafiki. To właśnie tutaj dokonacie zarówno lekkiej obróbki, jak i profesjonalnej swoich zdjęć. Możliwości programu są ogromne. Ja sam z niego korzystam od bardzo dawna i nie wyobrażam sobie zmiany na coś innego.

GIMP
GIMP

GIMP to aplikacja w pełni darmowa i otwarta. Dostępna jest na systemy Windows, macOS oraz Linux.

Kliknij >>tutaj<<, aby pobrać GIMP.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!