Nowy iPad Air teraz także z chipem M1!

iPad Air Gen 5

Dzisiejszy (08.03.2022) Apple Event zaowocował kilkoma nowościami w świecie Apple. Wśród nich poza ledwie “nowym” iPhonem i nowym Maciem znajduje się nowa, 5 Generacja iPada Air. Co oferuje odświeżony model Air?

Moc M1 w iPadzie Air

Gigant z Cupertino postanowił wrzucić swój chip M1 do kolejnego urządzenia, teraz obok iPada Pro oraz urządzeń typu Mac moc chipu M1 może pokazać tańszy iPad Air. Procesor 8-rdzeniowego chipu M1 dostarcza 60% większą wydajność w stosunku do chipu A14 Bionic obecnego w iPadzie Air poprzedniej, 4 generacji. A 8-rdzeniowy układ graficzny M1 dostarcza aż 2 razy większą wydajność. Jak podaje Apple, nowy iPad Air jest aż 2 razy szybszy od najlepiej sprzedającego się laptopa z Windowsem w tym samym segmencie cenowym. Kalifornijski gigant nie podał konkretnego modelu, do którego się odnosi, zamiast tego wolał się pochwalić, że 2 razy większą wydajność wpakował do urządzenia 3 razy cieńszego i 4 razy lżejszego od owego laptopa. Sztuczna inteligencja obsługiwana będzie przez 16-rdzeniowy Neural Engine.

iPad Air Gen 5 kolory

Okay, co dalej?

Ekran Liquid Retina to IPS LCD o przekątnej 10,9″, zagęszczeniu pikseli na poziomie 264 ppi przy rozdzielczości 2360×1640 i odświeżaniu 120 Hz. Znajdziemy tu maksymalną jasność na poziomie 500 nitów i szeroką gamę kolorów DCI-P3 oraz powłokę antyrefleksyjną.

Nad ekranem pojawiła się nowa kamera frontowa, zaliczyliśmy upgrade z 7 Mpix do 12 Mpix względem zeszłej generacji, Wraz z wyższą rozdzielczością dołącza szeroki kąt widzenia obiektywu i funkcja Center Stage.

Dopłacając do wersji Wi-Fi + Cellular otrzymujemy tym razem wsparcie sieci 5G. Oprócz tego mamy wsparcie dla Wi-Fi 6, czytnik linii papilarnych TouchID w budowany w przycisk Power.

iPad Air Gen 5 summary

Kolorki, ceny i dostępność

iPad Air 5 generacji dostępny jest w 5 wersjach kolorystycznych: Space Gray, Starlight, Pink (podobny, ale nieco inny niż Rose Gold w 4 generacji), Purple oraz Blue (ciemniejszy niż Sky Blue w 4 generacji). No i to by było na tyle w kwestii designu, nic poza kolorami się nie tutaj nie zmieniło. W zestawie znajdziemy kabel przewód USB-C – USB-C oraz 20W ładowarkę. Ceny prezentują się następująco:

iPad Air Gen 5 – 64GB – $599 – 3099zł

iPad Air Gen 5 – 256GB – $749 – 3899zł

Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży od 18 marca 2022, ułożyć konfigurację i dokonać zamówień można już na stronie Apple.

Źródło: YouTube (Apple)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!