Synchronizacja iPada lub iPhone’a z Linuxem? To jest możliwe z KDE Connect!

ipad air 4gen 2020
iPad Air 4. generacji

KDE Connect to świetne narzędzie, które pozwala Ci w pełni synchronizować ze sobą komputer z Linuxem oraz smartfon z Androidem. Jak się jednak okazuje, aplikacja została wydana również na iOS. Jak ją uruchomić i na co pozwala?

O KDE Connect na łamach ROOTBLOG-a pisaliśmy już wielokrotnie. Jest to otwartoźródłowa aplikacja, która pozwala na pełną synchronizację danych między komputerem z Linuxem a smartfonem z Androidem. Z platformy korzystam codziennie i nie wyobrażam sobie bez niej dnia pracy. Funkcji jest wiele, w tym wyświetlanie powiadomień smartfona na komputerze, reagowanie/odpowiadanie na te powiadomienia, kontrola multimediów, zdalne sterowanie komputerem, wykonywanie poleceń czy wyświetlanie podstawowych informacji o telefonie (i vice versa) typu poziom naładowania baterii, czy wyciszanie audio kiedy ktoś zadzwoni. Możliwości jest dużo więcej.

Linux może być synchronizowany z iOS, a pozwala na to aplikacja KDE Connect!

Jak się okazuje, trwają też prace nad wydaniem KDE Connect również na iOS oraz iPadOS. To sprawia, że urządzenia Apple nieco się otworzą na Linuxa, a właściciele iPhone’ów nie będą wykluczeni z dobroci, które daje nam KDE Connect.

ipad air 4

Póki co, KDE Connect jest w fazie testowej nazywanej “TestFlight”. Aplikacja nie jest normalnie dostępna w AppStore i trzeba się zapisać do testów. Te są na szczęście otwarte. Wystarczy z poziomu urządzenia z iOS/iPadOS wejść na >>tę stronę<< i kliknąć na wyróżniony tam banner. To przeniesie nas do strony zapisu na testy, a następnie pozwoli zainstalować aplikację.

KDE Connect dla iOS łączy się tak samo z komputerem, jak robi się to w przypadku Androida. Z poziomu tabletu lub smartfona należy odszukać komputer (obydwa sprzęty muszą być zalogowane do tej samej sieci WiFi), a następnie poprosić o akceptację połączenia. Na komputerze należy połączenie zatwierdzić.

kde connect

Niestety, zaraz po uruchomieniu zauważymy, że możliwości KDE Connect na iOS/iPadOS jest o wiele mniej. Ja testowałem aplikację na iPad Air 2020. Co więc jest dostępne?

  • Ręczna synchronizacja schowka
  • Wysyłanie plików z iPada na komputer i vice versa
  • Sterowanie prezentacją z poziomu iPada
  • Zdalne wykonywanie komend terminalowych
  • Zdalne sterowanie myszą i klawiaturą komputera z poziomu iPada
  • Wyświetlanie poziomu naładowania komputera na iPadzie
  • Wyświetlanie poziomu naładowania iPada na komputerze
  • Wyświetlenie komunikatu na komputerze o pełnym naładowaniu iPada
kde connect

Jak widać, lista jest krótka, ale nie tak dramatycznie. Brakuje oczywiście podstaw w postaci wyświetlania powiadomień iPada na komputerze czy sterowania multimediami. Mało tego, aplikacja często się w tle rozłącza z komputerem. Poziom naładowania komputera mógłby też wyświetlać się na widgecie wyświetlanym na ekranie głównym (ten sam widget spokojnie wyświetla naładowanie chociażby słuchawek).

Muszę jednak zaznaczyć, że aplikacja jest w fazie testów i zanim trafi do AppStore, to zapewne zaoferuje o wiele więcej funkcji, a działanie będzie stabilniejsze. Nie mogę się doczekać co takiego zostanie dodane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!